Sağlıklı Ciltler İçin En İyi Yiyecekler | Diyetisyen Tavsiyesi

Beslenme sağlık için önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza neden olabilir ve hatta kalbiniz ve karaciğeriniz gibi organlara zarar verebilir.

Sağlıksız beslenmek bu organların dışında başka bir organımızı da etkiler ; CİLDİMİZ.

Bilim adamları diyet ve vücut hakkında daha fazla şey araştırdıkça , yediklerimizin cildimizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceğini ortaya çıkartıyorlar.

Bu yazımda , cildimizi sağlıklı tutmak için en iyi yiyeceklere yer verdim .

 

 Balık

Somon, uskumru ve ringa gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel yiyeceklerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır .

Cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için Omega-3 yağ asitleri gereklidir.  Omega-3 yağ asidi eksikliği cildin kurumasına neden olabilir.

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklık ve sivilceye neden olabilecek iltihaplanmayı azaltır. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha az hassas hale getirebilirler.

***Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildinizi etkileyen enflamatuar ve otoimmün koşullarla savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Yağlı balıklar aynı zamanda cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır.

Cildinizi serbest radikallerden ve iltihaplanmalardan kaynaklanan hasarlara karşı korumaya yardımcı olmak için yeterli E vitamini almak çok önemlidir.

Bu tür deniz ürünleri aynı zamanda cildinizin gücünü ve bütünlüğünü korumak için gerekli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

Son olarak, balık, aşağıdakileri düzenlemek için hayati bir mineral olan çinko sağlar: iltihaplanma ,genel cilt sağlığı , yeni cilt hücrelerinin üretimi.

Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve yaraların geç  iyileşmesine neden olabilir .

ÖZETLE

Somon gibi yağlı balık türleri, iltihabı azaltabilen ve cildinizi nemlendiren omega-3 yağ asitleri içerir. Aynı zamanda iyi bir yüksek kaliteli protein, E vitamini ve çinko kaynağıdır.

 

Avokado

Avokado, sağlıklı yağ bakımından yüksektir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve fayda sağlar. Cildin esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için bu yağlardan yeterince almak çok önemlidir.

Yapılan araştırmalarda , avokadonun cildinizi güneşin zararlarından korumaya yardımcı olabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Cildinize UV ​​hasarı, kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir .

Avokado ayrıca cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Avokado aynı zamanda C vitamini içermektedir .C vitamini sağlıklı ciltler için de gereklidir. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan temel yapısal protein olan kolajen oluşturmak için cildinizin buna ihtiyacı vardır.

C vitamini ayrıca cildinizi güneşin ve çevrenin neden olduğu ve yaşlanma belirtilerine yol açabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır.

100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado, E vitamini için Günlük Değerin (DV)% 14’ünü ve C vitamini için DV’nin% 11’ini sağlar.

ÖZETLE

Avokado, faydalı yağlar bakımından zengindir ve sağlıklı cilt için önemli olan E ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca cildinizi güneşin zararlarından koruyabilecek bileşikler de paketlerler.

 

 Ceviz

Ceviz,  sağlıklı ciltler için mükemmel bir besin ve de  birçok özelliğe sahiptir. Vücudunuzun kendi kendine yapamayacağı yağlar olan esansiyel yağ asitleri için iyi bir kaynaktır.

Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri bakımından diğer birçok kuruyemişten daha zengindirler.

Öte yandan, omega-3 yağları cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki iltihabı azaltır .

Ceviz cildinizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu diğer besinleri içerir.

28 gram ceviz, çinko için DV’nin% 8’ini içerir.

Çinko, cildinizin bir bariyer görevi görmesi için çok önemlidir. Yaraların iyileşmesi ve  bakteri  ,iltihaplanmanın oluşmaması için de gereklidir .

Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan sağlar

 

Ayçekirdeği

Genel olarak, kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar cildi güçlendiren besinlerin iyi kaynaklarıdır.(önemli olan ne kadar tükatileceğini bilmek!)

Ayçekirdeği yağlı tohumlara mükemmel bir örnektir.

28 gram ayçiçeği tohumu, E vitamini için DV’nin% 49’unu, selenyum için DV’nin% 41’ini, çinko için DV’nin% 14’ünü ve 5.5 gram proteini içerir .

ÖZETLE

Ayçekirdeği, cilt için önemli bir antioksidan olan E vitamini de dahil olmak üzere mükemmel bir besin kaynağıdır.

 

Tatlı patates

Beta karoten, bitkilerde bulunan bir besindir.  Provitamin A olarak işlev görür, bu da vücudunuzda A vitaminine dönüştürülebileceği anlamına gelir.

Beta karoten havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi portakal ve sebzelerde bulunur.

Tatlı patates  mükemmel bir betakaroten kaynağıdır – bir 1/2 fincan (100 gram) pişmiş tatlı patates porsiyonu, A vitamininin DV’sinin altı katından fazlasını sağlamak için yeterli beta karoten içerir .

Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi gibi davranarak cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu antioksidan tüketildiğinde cildinize dahil edilir ve cilt hücrelerinizin güneşe maruz kalmasını önlemeye yardımcı olur. Bu, güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, kırışık cildi önlemeye yardımcı olabilir.

ÖZETLE

Tatlı patates, doğal bir güneş kremi görevi gören ve cildinizi güneşin zararlarından koruyabilen mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

 

Kırmızı veya sarı biber

Tatlı patatesler gibi, biberler de vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

Bir fincan (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için DV’nin% 156’sına eşdeğerdir.

Aynı zamanda en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu vitamin, cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen proteini oluşturmak için gereklidir. Tek bir fincan (149 gram) biber, C vitamini için DV’nin etkileyici bir% 211’ini sağlar .

ÖZETLE

Biber,  cildiniz için önemli antioksidanlar olan bol miktarda beta karoten ve C vitamini içerir. C vitamini, cildinizi güçlü tutan yapısal protein olan kolajen oluşturmak için de gereklidir.

 Brokoli

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur.

Aynı zamanda beta karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein, cildinizin kurumasına ve kırışmasına neden olabilecek oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

Ancak brokoli çiçekleri ayrıca bazı etkileyici potansiyel faydalara sahip olan sülforafan adı verilen özel bir bileşik içerir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser önleyici etkileri bile olabilir.

ÖZETLE

Brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve karotenoid kaynağıdır. Aynı zamanda cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanığından korumaya yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

 

Domates

Domates harika bir C vitamini kaynağıdır ve likopen dahil olmak üzere tüm ana karotenoidleri içerir.

Beta karoten, lutein ve likopenin cildinizi güneşin neden olduğu hasara karşı koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışmayı önlemeye yardımcı .

Domates karotenoidler açısından zengin olduğu için, sağlıklı cildi korumak için mükemmel bir besindir.

Domates gibi karotenoid açısından zengin yiyecekleri peynir veya zeytinyağı gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirmeyi düşünün. Yağ, karotenoid emiliminizi artırır .

ÖZETLE

Domates, iyi bir C vitamini kaynağıdır ve başta likopen olmak üzere başlıca karotenoidlerin tümüdür. Bu karotenoidler cildinizi güneşin verdiği hasardan korur ve kırışmayı önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bitter çikolata

Çikolata yemek için bir nedene daha ihtiyacınız varsa, işte burada: Kakaonun cildiniz üzerindeki etkileri oldukça olağanüstü.

Her gün 6-12 hafta antioksidan bakımından zengin bir kakao tozu tükettikten sonra, bir araştırmadaki katılımcılar daha kalın, daha sulu cilt deneyimi yaşadı. Derileri de daha az pürüzlü ve pulluydu, güneş yanığına daha az duyarlıydı ve daha iyi kan akışına sahipti – bu da cildinize daha fazla besin getiriyor .

Başka bir çalışma, günde 20 gram yüksek antioksidan bitter çikolata yemenin, düşük antioksidan çikolata yemeye kıyasla cildinizin yanmadan önce iki kat daha fazla UV radyasyonuna dayanmasına izin verebileceğini buldu .

Kırışıklıkların görünümündeki iyileşmeler de dahil olmak üzere başka birkaç çalışma da benzer sonuçlar elde ettİ.

Faydaları en üst düzeye çıkarmak ve eklenen şekeri minimumda tutmak için en az% 70 kakaolu bitter çikolata seçtiğinizden emin olun.

ÖZETLE

Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu iyileştirebilir.

 

Yeşil çay

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşin denir ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmeye çalışır.

Diğer antioksidan içeren yiyecekler gibi yeşil çay da cildinizi güneşin zararlarına karşı korumaya yardımcı olabilir .

60 kadını içeren 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşe maruz kalmanın kızarıklığını% 25’e kadar azaltabileceğini buldu.

Yeşil çay ayrıca cildinin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini iyileştirdi .

ÖZETLE

Yeşil çayda bulunan kateşinler, cildinizi güneşin verdiği hasara karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltmanın yanı sıra hidrasyonunu, kalınlığını ve elastikiyetini artıran güçlü antioksidanlardır.

 

Kırmızı üzüm

Kırmızı üzüm, kırmızı üzümlerin kabuğundan elde edilen bir bileşik olan resveratrol içermesiyle ünlüdür. Resveratrol, aralarında yaşlanmanın etkilerini azaltan çok çeşitli sağlık yararları ile tanınır.

Test tüpü çalışmaları, cilt hücrelerine zarar veren ve yaşlanma belirtilerine neden olan zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatmaya da yardımcı olabileceğini göstermektedir .

ÖZETLE

Kırmızı üzümde bulunan ünlü antioksidan Resveratrol, cildinize zarar veren zararlı serbest radikalleri bozarak cildinizin yaşlanma sürecini yavaşlatabilir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu