Kilo Vermeyi Zorlaştıran 10 Faktör | Diyetisyen Tavsiyesi

Sağlığınız için kilo vermeye karar verdiniz ve bu yolda kendinizce bir takım kararlar aldınız. Aldığınız kararları uyguluyor, beslenmenize, porsiyonlarınıza dikkat ediyorsunuz. Fakat bir türlü tartıda istediğiniz sonucu göremiyor musunuz? O zaman dediklerime kulak verin. Birlikte neden kilo veremediğinizi bulmaya çalışalım.

  1. Beslenme planınız yanlıştır. Diyet denince -diyetisyen olsun veya olmasın- her kafadan bir ses çıkar. Google arama motoru bile önünüze binlerce yanlış bilgiler hatta diyetler bile çıkarır. Diyet efsaneleri, genelde doğru bilinen yanlışlarla doludur. Yani beslenmenizi Google veya komşu teyze düzenlemesin, işin ehli olan diyetisyenler düzenlesin.

  2. Kilo vermeyi zorlaştıran bazı hastalıklar var. Belki de bu hastalıklardan birine sahipsiniz. İnsülin direnci, haşimato tiroidi veya polikistik over gibi.

  3. Kan ve hormon tahlillerinizde problemler olabilir. D vitamini, b12 eksikliği gibi.

  4. Uyku düzensizliği olabilir.

  5. Karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olabilirsiniz.

  6. Paketli ürünler, şekerli besinler tüketiyor olabilirsiniz.

  7. Hızlı ve büyük lokmalar ile yemek yiyor olabilirsiniz. Örneğin, 1 simidi 2 lokmada yerseniz, yeterince çiğneme refleksi olmayacağı için doyup-doymadığınızı bile anlamayacaksınız. Aynı zamanda o koca 1 simit, hızlıca bitmiş olacak ve psikolojik olarak sadece 2 lokma simit yedim, biraz daha yiyeyim düşüncesine kapılacaksınız. Fakat 1 simidi 10 lokmada yerseniz, çiğneme refleksi fazla olacak, yavaş yediğiniz için beyinde doyma sinyali çabuk oluşacak ve simidiniz hemencecik bitmediği için mutlu olacaksınız.

  8. Yeme bozuklukları olabilir. Tıkınırcasına yeme, gece yeme sendromları gibi.

  9. Günlük su tüketiminiz yetersiz olabilir.

  10. Hareketsiz bir yaşamınız olabilir. Her gün yürüyüş/spor/egzersiz yapamıyor olabilirsiniz. Fakat müsait olduğunuz haftanın belirli günlerinde 30 dakikalık bir fiziksel aktivite bile kilo kaybetmenize yardımcı olur.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu