KİNOA NEDİR?

Geçtiğimiz yıllarda ismini pek duymadığımız ve son vakitlerde da tanımlarıyla yaygınlaşan kinoa bir çeşit tahıl olarak kabul edilmektedir. Besin kıymeti çok yüksek olması nedeniyle dünya çapında da gün geçtikçe popülerleşmeye başlamıştır. Ayrıyeten Birleşmiş Miletler Ofisi 2013 yılını “Kinoa Yılı” olarak da ilan etmişti. Kinoa bitkisi 1-2 metreye kadar uzayan ve uzun yıllarca yaşayan bir bitki çeşididir. Bolivya, Peru’da ve And Dağlarının çorak yamaçlarında doğal olarak yetişmektedir. Bu bitkinin yenilen kısmı ise boncuk görünümlü olan tohumlarıdır.

KİNOA’NIN YARARLARI NELERDİR?

Kinoa, buğday ve pirinçten sonra en çok tüketilebilecek ve bedenin gereksinim duyduğu tüm aminoasitleri içeren tahıl olmasıyla birlikte vejetaryenler ortasında hayli sık tüketilmektedir. Böylelikle vejetaryenler kendileri için gerekli olan proteinleri kinoa tüketerek sağlamaktadırlar.

Kinoa Glüten içermemesi nedeniyle çölyak hastalarının tüketmesi içinde uygundur. Ayrıyeten çölyaklı hastalar için kinoa tahılı ile hazırlanmış yemeklerin tanımları de hayli yaygın olarak bulunmaktadır. Kinoanın 100grımı yaklaşık 120 kcal olması nedeniyle diyet tanımlarında ismi pek çok geçmektedir. Bunun nedeni ise içerdiği lif oranının epeyce fazla olması ve ayrıyeten iştah denetimi yapmasından kaynaklanmaktadır. Başka tahıllara nazaran bakıldığında ise kinoa da 2 kat daha fazla besin lifi vardır. Böylelikle sindirim sistemine yardımcı olmakla kabızlığı önlemektedir.

Ve en kıymetlisi diyabete de güzel geldiği, kan şekeri denetimini de sağladığı söylenmektedir. Demir, potasyum, kalsiyum açısından hayli varlıklı bir tahıldır. İçerdiği yüksek oranda demir sayesinde kansızlığa güzel geldiği de görülmektedir.

Kinoanın yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte tanımları de yemek kitaplarında yerini almaya başladı. Hatta diyet yapanlar için özel tanımları de vardır. Ve tanımlarda yazılanlara nazaran Kinoa içerdiği yüksek oranda su nedeniyle pişirildikten sonra

kalorisi düşmektedir ve pişirerek yediğiniz takdirde ise diyetinize dayanak olmuş oluyormuşsunuz. O vakit size tatlı tanımı olarak kinoalı diyet pudingini öneriyorum.

Kinoa Pudingi

1çay bardağı light süt

40gr kinoa

1 yemek kaşığı toz tatlandırıcı

1 tatlı kaşığı kakao

Hepsini tencereye koyup ocakta pişirdikten sonra kaseye koyup yarım saat buzdolabında bekletin.

Başa dön tuşu