Ramazan’dan Önce Vücudunuzu Oruca Hazırlayın

Toplumsal hayatın kıymetli bir modülü olan ramazan ayına çok az bir müddet kaldı. Ramazan ayı boyunca bireylerin günlük rutin aktivitelerindeki değişikliklerin yanı sıra beslenme rutinindeki değişikliklerin de sıhhat üzerindeki tesiri epey değerlidir. Bu devirde bireyler, beslenme tertiplerini 6 öğünden 2 öğüne indirerek bedenin metabolizmasında büyük değişiklikler yaratır. Bu yüzden tüm ramazan ayı boyunca sağlıklı beslenme unsurlarının takip edilmesi hayli kıymetlidir. Bedenimizi oruç sırasında nasıl beslediğimizin değerli olduğu kadar oruç öncesinde de nasıl beslediğimiz hayli değerlidir. Toplumda çoklukla ramazan ayına girilmeden kısa bir müddet evvel bütün bir ay aç kalınacağı kanısıyla daha fazla yemek yemeye hatta şeker ve yağ içeriği yüksek besinleri tüketmeye olan eğilim artar. Ramazan ayı öncesinde yanlış bir beslenme tertibine sahip olan bireyler, ramazan ayı boyunca oruç tutarken epeyce zorlanır. Olağan rutinde sistemsiz ve yetersiz beslenen bir bedeni birden 2 ana öğün ve ortalama 14 saatlik bir açlıkla karşı karşıya bırakmak birçok ezayı da beraberinde getirir. Bu yüzden ramazandan evvel dikkat edeceğimiz birkaç nokta ile bedenimizi oruca hazırlayarak daha sağlıklı ve zinde bir ramazan ayı geçirebiliriz.

 1. Sağlıklı ve zinde bir vücut için suyun kıymeti artık tüm toplum tarafından bilinmektedir. Beden sıcaklığının ayarlanmasından, eklem ortası sıvıların korunmasına, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenerek kabızlığın önlenmesinden, dokulara su ve oksijen taşıyan kanın yapısı ve hacminin korunmasına kadar bedenin hayatta kaldığı her saniye için suya muhtaçlık vardır. Bu yüzden bedenin susuz kalma tehlikesinin arttığı 15 saatlik susuzluk devrine girmeden evvel bedenimizin hidrasyonunu sağlamış olmalıyız. Günde ortalama 2-2,5 litre suyu bedenimize almalıyız. Bunun 8-10 bardağı içme suyu olmalıdır. Kalan su ölçüsü ise bitki çayları, ayran, şekersiz meşrubatlar, zerzevat ve meyveden tamamlanabilir.

 2. Besin tüketim sıklığının azalması, açlığın ve susuzluğun oluşması sebebiyle kabızlık ramazanda oruç tutan tüm bireylerin karşılaşabileceği en büyük sıhhat sorunudur. Bu sebeple oruç tutmaya başlamadan evvel bağırsak faaliyetlerimizi arttıracak, sindirim sistemimizi rahatlatacak çözünür ve çözünmez liflerden güçlü besinlerin diyetimiz içerisindeki sıklık ve ölçüsünü arttırmalıyız.

  Bunlar:

 • Tam tahıllı besinler: tam tahıllı ekmek, makarna, bulgur, yulaf ( sütle yahut suyla hazırlanmış taze meyvelerle zenginleştirilmiş yulaf lapası, yulaf kepeğinden yapılmış unsuz krep)

 • kurubaklagiller (haftada 3-4 sefer zeytinyağlı yemek yahut haşlanmış olarak salatalara ek formda tüketilebilir.)

 • Taze mevsim zerzevatları ve yeşilliklerden yapılmış salatalar

 • Taze mevsim meyveleri

 • Posa içeriği daha yüksek olması sebebiyle kuru meyveler

 • Çiğ kuruyemişler

 • Yoğurt (kalsiyum, iyodin, b vitaminler içeriğinden varlıklı olması yanı sıra su ve prebiyotik içeriğinden de zengindir. Bu sayede kabızlığa karşı korur)

 • Bağırsak mikroflorasını düzenleyen probiyotikleri içeren kefir, turşu

Ramazan öncesi sindrim sistemini rahatlatan, yüksek lif içeren smoothie:

1 su bardağı sade kefir

1 yemek kaşığı yulaf

2 yemek kaşığı chia tohumu

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi

Yarım su bardağı kara dut

1su bardağı kefir içerisine yulaf ve chia tohumu atılır.

Yaklaşık 10 saat buzdolabında chia tohumları şişene ve jelleşene kadar beklenir.

2-3 saat orta ile karıştırılır.

Buzdolabından çıkarıldıktan sonra Hindistan cevizi ve böğürtlenlerle birlikte blenderdan geçirilir.

Her gün, günde 1 orta öğünde tüketilerek sindirim sistemimizi rahatlatır.

Başa dön tuşu