Kırmızıdan Gelen Sağlık | Diyetisyen Tavsiyesi

Kırmızı meyve ve sebzeler içerdikleri birçok madde sayesinde beslenmemizde özel bir yer teşkil etmektedirler. Gelen yaz ayları ile beraber mutfaklardaki yeri artmaya başlayan kırmızı meyve ve sebzelerin faydaları oldukça fazla. Renk olarak dikkat çekici olmasının yanı sıra içerik olarak da bu dikkati hak ediyor.

Yüksek miktarda antioksidan içerirler. Bu sebeple hastalıklara karşı koruyucu etkileri vardır, cildi gençleştirirler, damarlardaki doku hasarlarını onarırlar. Fonksiyonel besin olarak adlandırılan flavonoidler bakımından zengindirler. İçerdikleri flavonoidlerden biri olan, antosiyaninler sayesinde damar sertleşmelerini önlerler, anti enflamatuar etki gösterirler, serbest radikal oluşumunu önleyerek kansere karşı koruyucu etki gösterirler. Tüm bunların yanı sıra bağışıklık sistemini destekleyerek güçlendirirler.

İçerdikleri yüksek diyet lifleri sayesinde uzun süreli tokluk hissi sağlayarak kilo vermede yardımcı rol üstlenirler. Kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlayarak kan şekeri kontrolüne yardımcı olur. 

İçerdikleri polifenoller sayesinde hem cilt yaşlanmasını geciktirken hem de beyin sağlığını koruyorlar.

Günlük beslenmenizde kırmızı meyve ve sebzelere mutlaka yer verin. İster salatalarınıza, ister et ve sebze yemeklerinize ilave edin, ister katı meyve sıkacağından geçirip meyve-sebze suyu şeklinde, isterseniz de adet olarak tüketin. Öncelikle yaz meyvelerinden olan karpuz ile detaylı incelemeye başlayalım: 

 

Karpuz: Su oranı oldukça yüksek bir meyve olan karpuz, bol miktarda C vitamini içerir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antioksidan zengini bir meyvedir. % 95 oranında su içerir. Yüksek miktarda su içermesine bağlı olarak da vücudun su ihtiyacını karşılamamıza yardımcı olur. Buna bağlı olarak cildi besler, nem ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Özellikle kuru ve nemsiz ciltlerde canlılık sağlar. Böbrek fonksiyonlarını düzenler, fazla olan üre ve üratın vücuttan atılmasını sağlar. Aynı zamanda böbrek taşı/kumunun atımında da idrar söktürücü özelliğinden ötürü yardımcıdır.Yüksek oranda C vitamini içerir. 1 orta boy dilimlenmiş karpuzla günlük C vitamini ihtiyacınızın % 70-75’ini karşılayabilirsiniz. Bilindiği üzere C vitamini antioksidan özelliği olan bir vitamindir. Bu özelliğinden dolayı da kansere karşı koruyucu etki yapar. Beta-karoten içerir. Beta-karoten de bilinen en iyi antioksidanlardandır. Karpuz, içerdiği C vitamininin yanı sıra içerdiği beta-karoten ile de kansere karşı koruyucu etkisini arttırır. Yüksek miktarda potasyum içermesine bağlı olarak, kalp fonksiyonlarını düzenler. Böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlar, Vücuttan sodyumun atımını hızlandırır. Böylelikle kan basıncının düzenlenmesini sağlar. Sıcaklığa bağlı yükselen kan basıncını dengelemenizde yardımcı olacaktır. Hipertansiyonu olan bireylerin ara öğünlerde karpuz tercih etmeleri tansiyonun yükselmesini önlemeye yardımcı olacaktır. İçerdiği lif oranının yüksek olması, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar ve bağırsak kanserine karşı koruyucu etki yapar. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı atık maddelerin vücuttan kolay dışarı atılmasını sağlar. 100 gram karpuz 30 kaloridir ve 0.5 gram diyet lifi içerir. 

Kırmızı elma: Yüksek lif oranı sayesinde sindirim sistemini düzenler, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. 1 adet küçük boy elma 62 kalori ve 2.4 gram diyet lifi içerir. 

 

Kiraz: C ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Böbreklerin çalışmasının aktive ederek idrar söktürücü etki gösterir. Kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır, bu sebeple dolaşımı düzenler. Kolesterol üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. 1 avuç kiraz 32 kaloridir ve 1 gram diyet lifi içerir. 

 

Kırmızı turp: İçerdiği yüksek orandaki diyet lifi sayesinde kabızlığı önler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Hasarlı hücrelerin onarımında aktif rol üstlenir. Kalp ve damar sağlığında olumlu etkileri bulunmaktadır. 1 orta boy kırmızı turp 16 kaloridir ve 1.6 gram diyet lifi içerir. 

 

Kırmızı biber: Yüksek oranda diyet lifi içerir. A, C, E, K vitamininden zengindir. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Kan dolaşımını hızlandırır, varis oluşumunu engelleye yardımcı olur. İçeriğindeki ‘kapsaisin’ denen fitokimyasallar sayesinde, beyinde endorfin salgılarını artırarak mutluluk hissi yaratır. 1 adet kırmızı biber 19 kaloridir ve 1.8 gram diyet lifi içerir. 

 

Kırmızı pancar: İçerdiği flavanoidler sayesinde kansere karşı rolü vardır. Kanın temizlenmesini ve karaciğerden zehirli atıkların atılmasını sağlaması sebebiyle detoks etkisi gösterir. Yüksek oranda C vitamini içermesine bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği proteinler sayesinde cildin pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. 1 adet kırmızı pancar 35 kaloridir ve 1 gram diyet lifi içerir. 


 

Kırmızı üzüm: İçerdiği resveratrol sayesinde cildin pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. UV güneş ışınlarına bağlı oluşabilecek cilt hasarlarının oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Serbest radikallerin oluşumunu engeller. Cilt yaşlanmasını geciktirir. Kan şekerini kontrol edici etkisi vardır. Ayrıca kalp ve damar sağlığı açısından da kötü kolesterolün emilimini engellemesi sebebiyle oldukça önemli bir yeri vardır. 20 adet kırmızı üzüm 55 kaloridir 4.3 gram diyet lifi içerir. 

 

Yaban mersini: Anti bakteriyel özellği vardır. Vücutta varis oluşumunu önler. Kansere karşı koruyucu etki gösterir. Yüksek miktarda C vitamini, K vitamini, folik asit içerir. 100 gram yaban mersini 44 kaloridir ve 2.8 gram diyet lifi içerir. 

 

Domates: Likopen ve C vitamini açısından çok zengindir.  İçerdiği C vitamini demir emiliminin artmasını sağlarken, vücudu hastalıklara karşı koruyucu bir rol de üstlenmektedir. İçerisinde bulunan likopen cildin yaşlanmasını geciktirir, hasarlı dokunun hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun yağ emilimini azaltarak kolesterolün düşmesini sağlar. Ayrıca kansere karşı koruyucudur. 1 adet orta boy domates 19 kaloridir ve 1.1 gram diyet lifi içerir. 

 

Çilek: B, C ve K vitamini açısından zengindir.  İçerdiği polifenolik bileşikler sayesinde kalp ve damar sağlığında koruyucu bir görevi bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olması sebebiyle de bağışıklık sisteminde güçlendirici etkisi vardır. 1 su bardağı çilek 64 kaloridir ve 4 gram diyet lifi içerir.

 

 


 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu