KIŞ BESLENMESİ PÜF NOKTALARI

Kış mevsimini yaşadığımız şu günlerde soğuk havalarda düşen bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve değişen metabolizma süratimizi düzenlemek için beslenmemizi gözden geçirmemiz çok yararlı olacaktır. Dikkat etmemiz gereken en değerli noktalar şunlardır:

Yağı, kaloriyi ve porsiyonları azaltın. Soğuk havaya karşı direnmek ve üşümemek için beden deri altı yağ dokusunu kalınlaştırmak ister. Yağlanmanın olması için fazla kalori gelmelidir bu nedenle beden iştahı açar. Bu olumsuz tesirden korunmak ismine daha az yağlı beslenmeye dikkat etmeliyiz, bununla birlikte porsiyon denetimimizi de sağlamalıyız. Yüksek güç veren şekerli ve unlu/hamurlu besinlerden az sıklıkta ve az porsiyonda yemeliyiz. Doymuş yağdan(tereyağı, margarinler, işlenmiş yağlar) kaçınarak büyük oranda doymamış yağ(zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısırözü yağı, fındık yağı, soya yağı, kanola yağı) tüketmeye çalışınız.

Her gün 5 ya da daha fazla porsiyon zerzevat ve meyve yiyin. Kış mevsimine ilişkin meyve ve sebzelerini tüketin. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için zerzevat ve meyvelerin takviyesine çok muhtaçlığımız vardır. Zira bedenimizi hastalıklardan korumak için gerekli tüm vitamin ve mineraller bu besin kümesinde ziyadesiyle yer alır. Bilhassa çeşitli beslenme yoluna giderek tüm bu yararlı ögeleri daha aktif hale getirebiliriz. Çeşitlilikten emin olmak için gruplandırmadan yararlanınız.
Narenciye ürünleri(portakal, mandalina, limon, greyfurt vb.)
Minik taneli, kırmızı renkli meyveler(siyah üzüm, nar, kuru erik, kuru yaban mersini vb.)
Sarı ve turuncu renkli meyveler( kuru kayısı, armut, muz, mango, elma vb.)
Yeşil ve koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, yeşil biber, maydonoz, roka, tere, marul, kıvırcık, salatalık, fesleğen vb.)
Sarı, turuncu, kırmızı sebzeler (havuç, kabak, balkabağı, turuncu biber, kırmızı biber, domates vb.) Bilhassa karnıbahar, pırasa, lahana, ıspanak, kereviz, brokoli üzere kış sebzelerini sıkça tüketin. Sarımsak ve soğan tüketiminizi arttırın. Bu sebzelerin yapısında bulunan kükürtlü bileşikler berbat kokmasına karşın kansere karşı hami ve bağışıklık sistemini güçlendirici tesirlere sahiptir. Hastalıklara karşı mükemmel savaşçılardır.

Haftada 2-3 kere balık tüketin. Kış mevsimi balık mevsimidir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve deniz eserlerinde bulunan selenyum minerali yapılan pek çok araştırmada kalp damar sağlına dost ve bağışıklık sistemini güçlendiren hususlar olarak bulunmuştur.

Günde en az 2 sefer düşük/normal yağlı süt ve süt eserleri tüketin. Kış mevsiminde azalan güneş ışığı ve kapalı giysiler nedeniyle D vitamini eksikliği gündeme gelebilir. Bu nedenle süt ve süt eserlerinde bulunan kalsiyum, fosfor ve D vitamini kemik sıhhatimiz için son derece değerlidir.

Vücudunuza su verin. Kış mevsimiyle bir arada su gereksinimi azalmaktadır zira terleme aktivitesinde azalma yaşanır. Pek çok kişi kışın su içmeyi ihmal eder. Metabolik faaliyetlerimizin nizamlı ve sağlıklı olabilmesi için su tüketimine dikkat etmeliyiz. Ortalama 2 litre su içilmesi kâfi olacaktır.

Hareketi ve posalı beslenmeyi arttırın. Kışın daha hareketsiz olduğumuz için metabolizmamız yavaşlamaktadır bu nedenle kabızlık sorunu daha sık ortaya çıkmaktadır. Sebzeler, meyveler, tam tahıllar, kurubaklagiller, yağlı tohumlar sindirim sistemimizi çalıştıracak olumlu tesire sahiptir.

Vücudumuzu ısıtacak ve canlandıracak içeceklerden ve baharatlardan faydalanın. Siyah çay, yeşil çay, kahve, ıhlamur, adaçayı içerek, karanfil, tarçın, zencefil, karabiber ile yemeklerimizi tatlandırarak soğuktan biraz uzaklaşabiliriz.

Başa dön tuşu