Mevsim Geçişlerinde İyi Beslenerek Hastalıklardan Korunun

Hava değişimi ile birlikte yorgunluk, halsizlik ve hastalıklar baş gösterebiliyor. Yanlışsız ve istikrarlı bir beslenme biçimi sizi bu durumlardan kurtarabilir. Baharı bol su içerek, bitki çayları demleyerek, sağlıklı beslenerek karşılayın. Beslenme tekliflerini dikkate alın.

Bol su içerek hastalıklara meydan okuyun.

Bol su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Böylelikle sistem, hastalıklara karşı kalkan olur. Susamayı beklemeden su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Günde 8-12 bardak ortası su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Bitki çayları ilacınız olsun.

Bu aylarda bitki çayları içmek, antioksidan özellikleri sayesinde bizleri hastalıklara karşı koruyacaktır.

Adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, nane-limon; C vitamini içeriğiyle grip, nezleye karşı hamidir.

Yeşil çay, çok güçlü antioksidanlar bulunur. Yeşil çay kansere ve kalp-damar hastalıklarına karşı esirgeyicidir.

Siyah çay, içeriğindeki polifenoller ile hastalıklardan korur. Siyah çay ülkemizde çok tüketilir. Fakat kansızlık ve demir emilimi rahatsızlığı olan şahıslar siyah çayı daha az tüketmelidir. Papatya, rezene çayları da bu aylarda tüketebileceğiniz çaylar ortasındadır.

Sinameki çayları da laktasif tesiri ile biliniyor. Yani bağırsak çalıştırıcı tesiri ile zayıflama diyetlerinde önerilir. Fakat son yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki uzun mühlet sinameki otu kullananlarda kas zayıflığı, tetani, anemi (kansızlık), yağlı dışkı, mide bağırsak kanamaları, baş dönmesi, çarpıntı, pankreas fonksiyon bozukluğu üzere sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

Bitki çaylarında bulunan flavonoidler üzere antioksidan hususların kimi faydaları olabilir, ayrıyeten kimi bitkisel çaylar metabolizmayı hızlandırabilir lakin unutulmaması gereken, çok tüketildiğinde bitkisel çayların da ziyanlı tesirlere sebep olabileceğidir. Bilinçsizce tüketimden kaçınılmalı, günde en fazla 3-4 fincan tüketilmelidir. Gebelerin ve kalp rahatsızlığı olan şahısların bitki çaylarını daha az tüketmeleri önerilir.

Kahveyi az, bitki çaylarını daha çok tüketin.

Mevsim değişikliğiyle gelen yorgunluktan kurtulmak için daima kahve içmek yanlışsız bir tercih değildir. Çok kahve tüketimi ile bedene giren fazla kafein, kalbinize ziyan verebilir, bedende su tutulmasına neden olur. Bu yüzden kahve tüketimini günde 2-3 fincanla sınırlayın.

Halsizlik, yorgunluk için bol meyve, zerzevat tüketin.

Hava sıcaklıklarının değişmesi, insan bedeninde hormonsal ve ruhsal değişimlere neden olur. Kimi bireylerde, bilhassa de bayanlar ve çocuklarda halsizlik, yorgunluk, iş randımanının düşmesi ve depresyon belirtileri görülebilir. Birkaç sağlıklı beslenme tekniği kişiyi bu durumlardan kurtarabilir. Günde 4-5 porsiyon meyve, zerzevat tüketerek beden direncinizi artırabilirsiniz. Bilhassa soğuk algınlığına karşı C vitamini içeren yeşilbiber, maydanoz, yeşil yapraklı zerzevatları; limon, çilek, portakal üzere meyveleri çokça tüketin.

Uzun mühlet aç kalmayın.

Uzun süren açlıklar metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizma suratının düşmesi, bizim de süratimizi düşürür. Bu duruma hareketsizlik de eklenirse kişi daha kolay kilo alabilir. Sistemsiz beslenme ve uzun süren açlıklar kan şekerinin istikrarsız yükselmesi ve düşmesine neden olabileceği için sonbahar yorgunluğunu daha fazla hissettirebilir. Bu yüzden günde 5-6 öğün beslenmeye itina göstermeli ve günde 4 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edilmelidir.

Bu besinleri tüketin. Enerjik olun.

Gün içinde düşen gücünüzü tekrar kazanmak için beslenmenizde omega-3 yağ asitleri içeren besinlere yer açın. Mesela bir öğlen yemeğiniz somon balığı, bol yeşillikli bir salata, 1 portakal olabilir. Balık tercihinizi ton balığı, uskumru, sardalyeden yana da kullanabilirsiniz. Orta öğünlerinizde işlenmiş, paketli eserler yerine yağlı tohumları, kuruyemişleri tercih edin. Ceviz, badem, fındık üzere yemişler güçlü omega-3 içerikleriyle sizi güçlü tutacaktır.

Akşam yemeklerinizi hafifletin.

Aşırı yağlı yemekler, geç saatlerde tüketilen öğünler ve hareketsizlik kilo almaya davetiye çıkarabilir. Akşam öğünlerini daha erken saatlerde, saat 19:00-20:00 üzere tamamlayın. Akşam öğünlerinizde daha pratik yemekleri tercih edebilirsiniz. Mesela peynirli, ton balıklı salatalar yapabilir, doğal mesken imali limonata ile serinleyebilirsiniz.

Egzersizlere kaldığınız yerden devam edin.

Havaların ısınmasıyla idmanlara kaldığınız yerden devam edin. Antrenman yaptıkça kendinizi daha zinde hissedersiniz. İdmandan 1-2 saat evvel hafif bir öğün yapın. Antrenman kıyafetlerini giyin ve yürüyüşe çıkın. Hafif tempolu bir yürüyüş vücudunuza ve ruhunuza yeterli gelecektir. Antrenman sırasında her 10 dakikada bir 100 ml kadar su içmeyi de ihmal etmeyin.

İyi bir uyku ile güne enerjik başlayın.

Uyku saatlerinizin sistemsiz ve bilinmeyen olması sonbahar yorgunluğunun bir nedeni olabilir. Güne enerjik başlamak ve o denli devam etmek için uyku saatleriniz sistemli olmalıdır. Günde 6-8 saat uyumaya itina gösterin.

Başa dön tuşu