KOLESTEROL VE BESLENME

Kolesterol herkes tarafından yağ olarak ve makûs olarak bilinir lakin kolesterol bedenimizde üretilen, bedenimizin muhtaçlığı olan yağa benzeyen lakin vazifeleri tıpkı olmayan bir unsurdur. Yağların emilimi safra tarafından sağlanmaktadır. Safranın yapısını ise kolesterol oluşturmaktadır. Kanımızda kolesterol vardır. Değerli olan bu kolesterol seviyesini olağan aralıklar içinde tutabilmemizdir. HDL kolesterol ve LDL kolesterol olarak yoğunluklarına ve fonksiyonlarına nazaran incelenmektedir.

HDL kolesterol: Yüksek yoğunluklu lipoproteindir. Yeterli huylu kolesterol olarak bilinir zira fazla kolesterolü toplar atardamar yardımı ile KC’ e getirilir ve buradan da fazla kolesterol parçalanıp atılır.

LDL kolesterol: Düşük yoğunluklu lipoproteindir. Makûs huylu olarak bilinir zira kanda yağ oranı arttığı vakit trombositler ve akyuvarlar yapışkan bir hal alır ve LDL kolesterolü yutarlar ve devamında damar sertleşmesi, damar tıkanması üzere rahatsızlıklar görülmeye başlanır.

KAN KOLESTEROLÜMÜZÜ DÜŞÜRMEK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

Yağ oranının yüksek oluşu tüm hastalıkların nedeni olmakla bir arada kolesterolümüzü de arttırıcı bir etkendir. Kolesterol safranın yapısında bulunmaktadır yağların emilimi de safra ile sağlanmaktadır bu nedenle yağ oranının azaltılması olumlu bir tesir gösterecektir. Yağ tüketirken de dikkat etmemiz gereken doymuş yağ ve doymamış yağ oranlarıdır. Doymuş yağ oranını doymamış yağ oranına tercih etmemiz gerekmektedir. Bitkilerde kolesterol bulunmamaktadır. Besinlerimizi tercih ederken kolesterol pahası düşük olan besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Posa tüketimimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Günde tüketmemiz gereken posa ölçüsü 25-30 gramdır. Fazla kilolu olmak sıhhat meseleleriyle karşılaşmanızın esas nedenlerindendir şayet ki bu türlü bir durum varsa diyetisyene danışınız. Beslenmenin yanında bir değerli etken de idmandır. Fizikî aktivitenizi her gün en az 30 dakika yaptığınızdan emin olun.

TÜKETEBİLİR BESİNLER: Oleik asit içeren zeytinyağı ya da öteki sıvı yağlar kullanılmalıdır. Tam tahıldan yapılmış ekmek, bulgur, makarna tüketilebilir. Soya tüketiminin artması kolesterol seviyenizin düşmesini sağlayacaktır.

TÜKETİLMESİ GERÇEK OLMAYAN BESİNLER: Şarküteri eserleri tüketilmemelidir. Pasta, börek, kek tüketiminden kaçınılmalıdır. Kolesterolünüzü yükseltecek doymuş yağ oranı yüksek katı yağlar tüketilmemelidir. Süt, yoğurt, peynirin yağlı olanlarındansa 2 yaşından itibaren yağsız yahut yarım yağlı tüketilmesi gerekmektedir.

YAPILAN ÇALIŞMALAR NE DİYOR?

Yapılan araştırma 2 öğrenci kümesi üzerinde yapılmıştır. Kahvaltıdan evvel tüm öğrencilerin kol atardamarlarının çapları ölçülmüştür. Daha sonra tansiyon aleti ile kollarını sıkılmış ve ön kola giden kan akımını engellenmiştir. Yaklaşık 5 dakika boyunca beklemişler ve daha sonra kollarının olağana dönme müddetine bakmışlardır. Bu süreçlerden sonra öğrenciler 2 kümeye ayrılmıştır ve kahvaltılarında ki tek fark bir kümeye yağ verilirken öteki kümeye yağ verilmemiştir. Ve tekrardan kollarına uygulanan süreci yapmışlardır. Yağ tüketmeyenler de bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Yağ tüketenler de ise atardamarın reaksiyon verme mühleti uzamıştır. Buradan da az ölçüde olsa yağlın damarlarımızı ne kadar etkilediğini görüyoruz.

Kolesterolü 150mg/dl altına düşüren ilaçla yapılan bir çalışmada şahısların kolesterolü ilaç ile düşürülmesine karşın bir mühlet sonunda tekrardan kardiyovasküler hastalıklara yakalanmışlar ve hayatlarını yitirmişlerdir. Bunun nedeni araştırıldığında ise bireylerin yalnızca ilaç aldıkları ve beslenmelerinde hiçbir değişiklik yapmadıkları görülmüştür. Buradan da yalnızca ilacın tesirli olamayacağını ve beslenmenin en büyük etken olduğunu anlıyoruz.

Başa dön tuşu