Stres ve Beslenme

Yeni bir meskene taşınmak,iş değiştirmek, kıymetli bir karar vermek, para korkusu, trafik karmaşası… üzere daha birçok şey maalesef günlük hayatımızda gerilim seviyemizin artmasına neden olabiliyor.

Günümüz şartlarına ahenk sağlayabilmek ismine yaşadığımız gerilim, bizler için başlıbaşına bir sorun yaratır. Ayrıyeten günlük beslenmemizdeki sıhhatsiz alışkanlıklarımızla fark etmeden daha fazla gerilime yol açabiliyoruz. Örneğin şahıslar, gerilim yaratan bir durumla karşı karşıya kaldığında çoklukla ziyanlı yiyecek seçimlerine yönelme eğilimi gösterirler.Ne yazık ki bu tip besin seçimleri uzun vadede öteki sıkıntıları da beraberinde getirebiliyor. Araştırmalarda görülüyor ki, beşerler çoklukla gerilim altında iken; “daha fazla kahve içme, öğün atlama, fast fooda yönelme, su içmeyi ihmal etme, alkol yahut tatlı tüketimini artırma” üzere yanılgılı yeme davranışları gösterirler.Bu durumu aksine çevirebilmek ismine yanlışsız tercihler yaparak gerilimle baş edebilme konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz.İşte gerilime karşı savaşan besinler:

Muz, avakado,yulaf: Bu besinler içerdikleri triptofan amino asidi ve potasyum minerali sayesinde gerilimli durumlarda azalan serotonin ( uyku sistemini,iştahı, ruh halini düzenleyen hormon ) salgılanmasını artırır.

Badem,fıstık,ceviz: Çinko, B vitaminleri, omega-3 ve E vitamini tarafından varlıklı besinler olmaları nedeniyle gerilime karşı yatıştırıcı özellik gösterirler.

Tam tahıllı eserler: Karbonhidrat kaynağı olarak kana yavaş karışan, kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olan tam tahılı ekmek, kahvaltılık gevrekler, kepekli pirinç /makarna gerilimli vakitlerde tercih edilebilir.

Ispanak,soya fasülyesi, yeşil yapraklı sebzeler: Yüksek magnezyum içerikleriyle, yorgunluk, baş ağrıları, ve gerilim ile başa çıkmaya yardımcılardır.

Domates, karpuz,greyfurt: Güçlü bir antioksidan olan likopen ve vitamin C tarafından varlıklı içerikleriyle gerilimle savaşmanıza yardmcı olurlar.

Somon, ton balığı,sardalye: İçerdikleri varlıklı omega-3 yağ asitleri sayesinde gerilim oluşturan hormonlarının azaltılmasında yardımcı olurlar.Aynı vakitte bu besinler, depresyon tedavisinde, kalp-damar hastalıklarını önlemede ve adet öncesi sendrom tesirlerinin azaltılmasında da yardımcıdır.

Bitter çikolata: İçeriğinde olağan çikolataya nazaran daha fazla kakao bulunan bitter çikolata, magnezyum ve flavanol zengini olması nedeniyle gerilim azaltıcı tatlı bir kaçamaktır.

Süt, yoğurt: Kalsiyum istikametinden varlıklı süt eserleri anksiyete, huzursuzluk ve premenstrüel sendromun tesirlerini azaltmaya yardımcıdır. Yatmadan evvel içilen bir bardak ılık süt uykusuzluğa karşı yeterli gelir.

Turunçgiller( portakal,mandalina,maydanoz,biber): Gerilimli durumlarda bedenden C vitamini atımı artmaktadır. Kâfi seviyede alınmasıyla gerilim hormonu kortizol daha çabuk olağana döner.

Kuşkonmaz: İçinde ağır olarak bulunan folik asit sayesinde gerilim yaratan hormonun etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur.

Yaban mersini: Antioksidan unsurlar ve stere karşı tesirli C vitamini tarafından epey varlıklı bir meyvedir.

Papatya,melisa,yasemin çayı: Gerilime karşı yatıştırıcı tesirleri olan, uykusuzluk ve yorgunluğa âlâ gelen bu bitkilerin çaylarından yararlanabilirsiniz.

Başa dön tuşu