KORUYUCU YEŞİLLER: YEŞİLÇAY, YEŞİL KAHVE

Sağlık hayattaki en pahalı hazinemizdir. Bu hazineyi geliştirebilmek için bize sunulan yeşilçay ve yeşil kahvenin uygun kullanımı ile obeziteden, kalp hastalığına birçok sıhhat probleminden korunabileceğinizi biliyor musunuz?

Çay uzun yıllardır içerken keyif veren bir içecektir ve ülkemizde de tüketim oranı epeyce yüksektir. Yeşil çay ve başka çay çeşitleri ‘camellia sinensis’ bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Bitki yaprakları toplandıktan sonra oksitlenme ile karşı karşıya kalırlar. Siyah çay, beyaz çay ve yeşil çayın farklı olmasının nedeni bu bitki yapraklarının toplandıktan sonra oksidasyon derecelerindeki farklılıklardır. Siyah çayda oksitlenme sürecine müsaade verilir. Yeşil çayda oksidasyona giren enzimler ısı yoluyla aktivitesini yitirir kuruma sürecinde yapraklar yeşil kalır. Beyaz çayda yapraklar kısmi oksidasyona bırakıldıktan sonra yapraklar ısıya maruz kalmaktadır. Kısaca yeşil çay öbür çaylardan farklı olarak bizlerin dikkatini yüksek antioksidan içeriği ile çekmektedir.

Yeşil çayın sıhhatimize ne üzere tesirleri vardır?

 • Yeşil çay C vitamini içeriği ile oluşabilecek gribal enfeksiyon riskini azaltır.

 • Yeşil çay ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’adı verilen bir husus içerir. Bu hususun bedendeki yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir. Azalan yağ dokusu obezite, tip2 diyabet, kalp damar hastalıklarının riskini azaltır.

 • Yeşil çay flavonoidler içerir ve kan damarlarının güçlenmesinde kıymetlidir.

 • Yüksek tansiyonu düşürücü tesiri vardır.

 • Yeşil çayla ilgili yapılan araştırmalarda görülmüştür ki içeriğinde bulunan kateşinlerin yüksek oranda tüketilmesi durumunda trigliserit oranında ve total yağ bedellerinde düşüş görülmüştür.

 • Yeşil çayın anti-inflamatuvar tesiri vardır. İçeriğinde bulunan epi-gallo-kateşin-3-gallat hususu ile kolite neden olan inflamasyonu engellemektedir.

 • Antioksidan özelliği yüksektir ve kansere karşı bizlere takviye olmaktadır. Yeşil çay içen bireylerin göğüs kanserine yakalanma riskinin daha düşük oluşu da dikkat çekmektedir.

 • Yeşil çayda bulunan epi-gallo-kateşin-3-gallat hususunun LDL yani makus huylu kolesterolü düşürdüğü ve kan basıncını düzenlediği görülmüştür.

 • İnsülinin bedende daha tesirli çalışmasını sağlar ve diyabet riskinin azalmasını sağlar.

 • Yeşil çayın fazla sigara içenlerde endotelyal işlev bozukluğunu düzelttiği görülmüştür.

Havaların serinlemeye başlamasıyla metabolizmamız kendini ısıtmaya çalışır ve bu devirde yeşil çay bizlerin tercihi olabilecek bir çay tipidir. Pekala, yeşil çayı ne kadar tüketmeliyiz?

Bahsettiğimiz yararları alabilmemiz için günde en az 3 fincan yeşil çay tüketilmesi gerekmektedir.3 fincan yeşil çay tüketildiği vakit 200-300mg kateşin almış oluruz. Bu noktada kateşin ölçüsünü çay kalitesi ve demlenme oranı da etkilemektedir.

Yeşil kahve, kahve dendiğinde aklımıza çabucak ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ kelamı gelir. Kahve üzerine yıllar boyunca dostluklar kurulmuş birçok hoş muhabbete eşlik etmiştir. Herkes tarafından sevilen bir içecek olan Türk kahvesi ününü son vakitlerde yeşil kahveye kaptırmıştır. Yeşil kahve deyince herkesin aklına şu sorunun geldiğini duyar üzereyim ‘yeşil kahve zayıflatır mı?’ Bu sorunuzu çabucak cevaplayım yeşil kahvenin öteki kahvelerden tadı ve imali farklıdır tıpkı vakitte her gün içtiğimiz kahve kavrulma sürecinden geçiyorken yeşil kahveye bu süreç uygulanmaz. Bu sayede kahvenin içinde bulunan klorojenik asit ölçüsü yeşil kahvede öbür kahveye nazaran daha yüksektir. Ve yeşil kahvenin yararlı olması klorojenik asit oranının fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Yeşil kahvenin yararlarını söyleyecek olursak:

 • Klorojenik asit incebağırsaktan glikoz emilmesini pürüzler tıpkı vakitte karaciğerden kana glikoz salınımını da mahzurlar ve bu sayede kan glikoz düzeyinin yükselmesini engellemiş olur.

 • Metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını hızlandırır.

 • Klorojenik asit ve kafein içeriği ile beden yağ ölçüsünün azalmasına neden olur ve kilo kaybına yardımcı olur.

 • Kavrulmuş kahveye nazaran antioksidan içeriği çok daha fazladır. Ve bedenimizi özgür radikallerden korumakta vazifelidir.

 • Yaşlanmayı geciktirir.

 • Toksinleri bedenimizden uzaklaştırıcıdır.

 • İmmün sistemimizi güçlendirir.

Yeşil kahvenin günlük tüketim ölçüsü 2 fincan olmalıdır. Kafein içerdiği için fazla tüketilirse anksiyete (kaygı) bozuklukları, ishal, yüksek kan basıncın, osteoporoza neden olabilir. Gebe ve emziren bayanların tüketim ölçüleriyle ilgili muteber bir bilgi şimdi olmadığı için tüketmemelerinde yarar vardır.

Yeşil kahve nasıl yapılır?

Yazımızın başında da dediğimiz üzere yeşil kahvenin yapılışı ve tadı olağan kahveden farklıdır. 1 yemek kaşığı kadar kahve cezveye koyulur ve üzerine yaklaşık 1 su bardağı (200ml) su eklenir.3-4 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra sıcak olarak tüketilebilir. Afiyet olsun..

Başa dön tuşu