Mevsimi Bitmeden Tüketin! Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Turunçgiller ailesinden olan mandalina, mevsimi bitmeden tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. Her mevsimin ayrı bir sebzesi ve meyvesi vardır. Kış meyvelerinden olan mandalinanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Tam bir C vitamini deposu olup, özellikle mevsim geçişlerinde bizleri çeşitli hastalardan korumaya yardımcı olur. Eğer bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını istiyorsanız, halen daha tazeliğini koruyorken tüketmemezlik yapmamalısınız.

Mandalinanın Faydaları

Mandalina tüketmek soğuk algınlığına iyi gelir. Karbonhidrat açısından oldukça zengin olan mandalina, bol miktarda lif ve protein içermektedir. Aynı zamanda C ve E vitaminini, sodyum, kalsiyum, bakır, tiamin, piridoksin gibi çok sayıda mineral içerir.

Hemen Online Diyete Başla!

Uzman Diyetisyentavsiyeleri.com eşliğinde size özel ön görüşme fırsatından faydalanarak randevunuzu almak için hemen tıklayın!

İştah açan özelliğine ek olarak vücudun güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemini düzenler ve bağırsaklara fayda sağlar. Kabızlığı giderir, bağırsakları çalıştırır. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir, bağışıklık sistemine yardımcıdır. Sindirildiğinde vücuda enerji verir. Böbreklerin çalışmasını düzenler ve doğal bir idrar söktürücüdür.

Mandalinanın Faydaları
Mandalinanın Faydaları

C vitamini serbest radikallerden vücudu korur, güneş ışınlarından gelen zararları gidermeye yardımcı olur. Vücutta kolesterol üretimini kısıtlayan synephrine üretimi yapar. Aynı zamanda kötü kolesterol düzeyini artırır, serbest radikallerin meydana getirdiği unsurları ortadan kaldırır.

Bol miktarda lif içerdiği için kilo verme sürecinde en çok tavsiye edilen meyveler arasında yer alır. Ancak mandalinanın faydaları arasında kilo verdirir gibi bir etki söz konusu değildir. Sadece kilo vermenize yardımcı olur. Lif içeriği fazla diye de çok tüketilmemesi gerekir. Ara öğünlerde 1 ya da 2 tane tüketilmesi yeterli olmaktadır. Günlük mandalina tüketimi ise hem mandalina büyüklüğüne hem de kişiler göre değişmektedir.

Mandalinanın faydalarından bahsettik. Ancak zararları var mı? Elbette her besinin hem faydası hem de zararı bulunmaktadır. Meyveler faydalı diye 3’er 5’er tüketilmemelidir. Günün 1 ara öğününde 1 ya da 2 mandalina tüketmek yeterli olmaktadır. Ancak bu sayıyı aştığınız zaman çok faydası bulunmaz. Aksine kilo alımına neden olabilir. Emziren anneler ve hamilelerin Beslenme ve Diyet Uzmanı kontrolünde tüketmeleri gerekir. Benzer şekilde özellikle emziren annelerle hamile kadınlar çocuklarının sağlıklı olması için her şeyden fazla fazla tüketirler. Ancak bebekler sadece yeterli olan kadarını alırlar. Geri kalan annelere kilo olarak geri dönüş yapar.

Diğer yandan mandalinanın üzerinde yer alan beyaz lifler de son derece faydalı olmasıyla bilir. Dolayısıyla uzmanlar, liflerin temizlenmemesini önerir. Selülozik yapıya sahip olan bu lifler, sindirim sistemini aktif hale getirerek sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla beraber kolesterol ve yüksek tansiyonun düzenlenmesini sağlayan mandalinanın lifleri, kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Mandalinadaki liflerin faydaların bu kadarla sınırlı değildir. Tüm bunların dışında tokluk hissi veren bu lifler, kilo kontrolüne fayda sağlar. Dolayısıyla mandalinanın faydalarından kaynaklı olarak kış aylarında uygulanan diyetlerde sıklıkla tercih edilen bir meyvedir.

Mandalina Kabuğu da Faydalı mı?

Mandalinanın faydaları yalnızca meyvesiyle sınırlı kalmazken, kabuğu da en az meyvesi kadar faydalıdır. Mandalina kabuğu, içeriğinde pek çok anitoksidan madde içerir. A ve C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olurken, aynı zamanda naringin, hesperidin, nobiletin ve tangeretin bakımından da zengindir. Bu alanda yapılan araştırmalar, flavonoidlerin beyin koruyucu etkileri olduğunu, kronik hastalıklar da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların önüne geçtiğini gösterir. Ayrıca yine araştırmalara göre nobiletin maddesi sayesinde yağ yakımını da hızlandırır.

Mandalina kabuğunun içeriğinde yer alan hesperidin ve naringen gibi maddeler alerjik reaksiyon semptomlarını hafifletir. Fakat mandalina kabuğunun faydalarını görebilmek için tarım ilaçlarına maruz kalmamış olan mandalinaların tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Diyette Mandalina Nasıl Tüketilmeli?

Nasıl Tüketilmeli?
Nasıl Tüketilmeli?

Kışın şifa deposu meyvelerinden olan ve insan sağlığına pek çok fayda sunan mandalina, mutlaka her insanın günlük diyetinde bulundurması gereken meyvelerdendir. Özellikle de kilo vermek isteyenler için önemli bir etkisi olan mandalina, hemen hemen her diyetisyen tarafından önerilmektedir.

Karaciğer ve karında biriken yağların erimesini kolaylaştırması, içeriğindeki lif sayesinde metabolizmayı hızlandırması ve idrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olması mandalinanın faydaları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla kilo vermek isteyen insanlar için diyette mandalinanın tüketimi mutlaka diyetisyenini tavsiye ettiği şekilde olmalıdır.

Diyette mandalinanın tüketimi genellikle ara öğünlerde 1 ya da 2 adet olacak şekilde yapılmalıdır. Mandalina büyüklüğü orta derecede olduğunda 1 adet mandalina tüketimi yeterli olacaktır. Küçük boyutlu mandalinalarda 2 adet tüketilebilmektedir. Ayrıca bu sayı farklı bir öğün ile 2’ye de çıkarılabilmektedir.

Öte yandan sabah kahvaltısında da tüketilen 1 adet mandalina yağ yakımını kolaylaştırmakta, içeriğindeki lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırmakta ve böylelikle daha kolay bir şekilde kilo verilmesini sağlayabilmektedir. Ancak diyette gereğinden fazla meyve tüketiminin faydadan çok zarar sağlayacağını da unutmamak gerekir.

Hemen Online Diyete Başla!

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için verilen tüm danışmanlık hizmetlerden online olarak da yararlanabilirsiniz. Yoğun iş hayatı, okul temposu, İstanbul dışında yaşamanız ya da zaman kısıtlılığı gibi nedenlerle danışmanlık merkezinize gelemiyorum diyorsanız online danışmanlık hizmeti sizin için oldukça idealdir.

Başa dön tuşu