Kurban Bayramında Beslenme Düzenine Dikkat

Kurban Bayramı’nda beslenme noktasında kıymetli gördüğüm noktaları kısaca başlıklar halinde açıklamaya çalıştım. Herkese sağlıklı bayramlar diliyorum.

İYİ KALİTE PROTEİN: Kurban Bayramı günlerinde kırmızı et tüketimi artabiliyor. Kırmızı et; âlâ kalite hayvansal protein içermesinin yanı sıra, demir, çinko, fosfor, magnezyum mineralleri ile B12, B6, B1 ve A vitaminleri içermektedir.

ETİN YAĞINA DİKKAT: Etin görünür ve görünmez yağları vardır. Bu yüzden, pişirme esnasında ekstra yağ eklemeyin. Yağ oranı yüksek etlerin kolesterol içerikleri de yüksektir. Etteki görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin ortalama yağ içeriği %20’dir. Bu yüzden kolesterol ve kalp-damar hastalığı olan bireylerin et tüketimi denetimli olmalıdır.

24 SAAT BEKLET: Bayram günü kesilen hayvan eti çabucak, birkaç saat içinde pişirilerek tüketilirse hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık üzere düşüncelere neden olur. Bilhassa sindirim sorunu yaşayan bireyler, eti 24 saat beklettikten sonra tüketmelidir.

AYRI KESME TAHTASI: Et kesme tahtası ile zerzevat tahtası başka olmalıdır. Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ zerzevat ve meyveleri doğrama süreci yapılmamalıdır.

SAĞLIKLI PİŞİRME: Pişirme prosedürü olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara üzere teknikler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma metodundan kaçınılmalıdır.

TÜKETİRKEN “C Vitamini”: Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin kesinlikle sebzelerle birlikte pişirilmesi yahut etlerin yanında C vitamininden varlıklı sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi epeyce kıymetlidir. Bu sistem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasını sağlar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, demirin emilimini arttırır.

MANGAL: Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek halde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her vakit kanser riski taşır. Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit üzere vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.

AKŞAMI HAFİF GEÇİRİN: Kavurma ve kırmızı et öğlen öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise zerzevat, kurubaklagil üzere posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

AYRAN İÇTİK: Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.

SUYU UNUTMA: Günlük (2-2.5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.

ŞERBETE HAYIR: Gidilen bayram ziyaretlerde; meyve suları yerine açık çay/bitki çayları; hamur tatlıları/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmelidir.

Başa dön tuşu