Magnezyum

İnsan bedeninde 300’den fazla misyonu olan magnezyum(Mg) hangi besinlerde bulunur, eksikliğinde neler olur, Mg desteği hastalıkları önlemede ve spor performansını artırmada tesirli midir inceleyelim.

Magnezyum İşlevleri

Mg; protein sentezi, kas ve hudut işlevi, kan şekeri denetimi, tansiyonun dengelenmesi, güç üretimi, nükleotid ve çok güçlü bir antioksidan olan glutatyon sentezi üzere birçok biyokimyasal olay için gerekli bir elementtir. Kemiklerin yapısına katılır, hudut iletimi, kas kasılması ve kalp işlevi için gerekli olan kalsiyum ve potasyumun taşınmasında rol oynar. Bağışıklık sistemini takviyeler. Uyku kalitesini artırır.

Vücutta üretilemediği için kesinlikle besinlerle alınmalıdır.

Magnezyum Kaynakları

Mg bilhassa tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve sert kabuklu kuru yemişlerde bulunur. Yetişkin erkekler günde 400-420 mg, yetişkin bayanlar ise 310-320 mg magnezyum almalıdır.

Magnezyum Miktarı

Badem(kavrulmuş)

30 g

80 mg

Ispanak(haşlanmış)

1 kase

78 mg

Kaju(kavrulmuş)

30 g

74 mg

Avokado

1 kase

44 mg

Muz

1 orta boy

32 mg

Tam buğday ekmek

1 dilim

23 mg

Tavuk eti(göğüs)

30 g

7 mg

Yoğurt

1 kase

6 mg

Dana eti

30 g

6 mg

Gördüğünüz üzere günlük tüketmemiz gereken Mg ölçüsüne ulaşmak için hayvansal kaynaklar kâfi değil. Beslenmemize zerzevat, meyve, tahıl ve kuru yemiş eklemeliyiz.

Mg Eksikliği

Maalesef Mg eksikliğini tespit etmek zordur. Kanda kâfi düzeyde olsa bile bedende eksiklik görülebilir. Düşük Mg seviyesi hipertansiyon, tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarına neden olabilir. 

Araştırmalar Mg kullanımının migren sıklığını ve hassasiyetini azalttığını, depresyonu hafiflettiğini gösteriyor.

Spor Performansına Etkisi

Mg seviyesi ile spor performansını direkt birbirine bağlayan deliller sonludur. Lakin birçok kaynak magnezyumun yorgunluğu geciktirdiğini ve kas uygunlaşmasını desteklediğini söylüyor.

Başa dön tuşu