Bayramı Fit Geçirmenin Püf Noktaları | Diyetisyen Tavsiyesi

Kurban bayramını en rahat en fit şekilde geçirmek istediğini biliyorum peki bunun için nelere dikkat edilmeli ?

  • Öncelikle en sık yaptığın yanlışla başlıyorum; Kurban eti kesildikten sonra hemen tüketmemelisin! Kurban eti kesimden sonra en az 24 saat buzdolabında beklemeli. En az diyorum çünkü ideal süre ile aslında kurban etini kurban bayramından sonra tüketmemiz gerekiyor. ‘’Katılık’’ etlerde buzdolabında 10-14 gün dinlenme ile ancak kaybolmaktadır. Böylece et daha kolay pişen, daha lezzetli olur ve vücudunun daha kolay sindirebilir.
  • Kurban bayramlarının geleneksel lezzeti kavurmayı hazırlarken sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih et! Neden mi? Tereyağı ve kuyruk yağı gibi hayvansal yağ ilave ederek uzun süre yüksek ısıyla temasta bulunulan pişirme yöntemi ailene kanserojen içerikli bir öğün tükettirmen anlamına geliyor! Ailen ve sevdiklerinin kansere yakalanma riskini arttırmak ister misin kendine bu soruyu sor lütfen. Kavurma yaparken; eti kendi suyunda pişirip bol sebze ve baharatlarla lezzetlendirerek pişirmek en sağlıklı pişirme yöntemidir.
  • Peki bayramlık baharatların hazır mı? Senin için bayramın 4 baharatını seçtik; kekik, taze biberiye, kırmızı biber ve kimyon. Baharatların hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile sindirim sisteminin antioksidan etkisi ile de tüm bedeninin yükünü hafifletmiş olacaksın.
  • Saklama sürecinde de sana büyük sağlık görevleri düşüyor! Et protein yapısı nedeniyle sıcaklığa oldukça duyarlıdır. Buzdolabında maksimum 2-3 gün, -2°C’de buzlukta 1 hafta, -32°C’de derin dondurucuda yaklaşık 2-3 ay muhafaza edilebilirsin daha uzun süre değil UNUTMA!
  • Kurban bayramında etiniz size sağlık getirsin! Etler hazırlanırken etlerin görünür yağlarının temizlenmesine özen göster ve etlerini mutlaka diğer besinler ile temas etmeyecek ayrı bir doğrama tahtasında doğra. Hayvansal yağlar kalp sağlığını tehdit eden sağlıksız yağlar bu konuda tüm sağlık otoriteleri hemfikir!
  • Peki kadın ve erkek ne kadar tüketmeli biliyor musun? Kadınların bir öğünde tüketmesi gereken maksimum kırmızı et miktarı; 100-120 gram iken erkeklerin tüketmesi gereken miktar 150-180 gramdır. Et kotanı bayramda da aşma çünkü kota aşım telafini bedenin ve sağlığın ödüyor!
  • Mangal sever miyiz? O zaman sana en sık yaptığın 2 hatadan bahsedeceğim; eti yağlı seçmek ve ateşe çok yakın mesafede ızgara etmek. Sağlıklı bir barbekü partisi yapmak istiyorsan eti ateş ile 10-15 cm mesafede tut ve etin yanmasına izin verme! Böylece barbekü partilerinden kanserojen bileşenleri kapı dışarı etmiş olacaksın.
  • Tabağında sadece ete değil, etin yanında tam tahıllı ekmek ya da tam tahıl (bulgur, karabuğday, kepekli pirinç…) pilavlara, sebzeye de yer ver. Böylece hem posa tüketiminizi arttırmış hem de bayram tabağının kalorisini hafifletmiş olursun.
  • Antioksidana en çok ihtiyacın olan dönemdesin unutma! Mevsim kırmızılarına beslenme planında yer ver. Domates, kımızı biber, kırmızı pancar ve mürdüm erik bu mevsimin en antioksidanlarıdır.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu