Mangal Yapacaklar Dikkat!

Sıcak havaların gelmesiyle birlikte pratik yemek seçeneklerine yönelir olduk. Hem hoş havaların tadını çıkarıp hem pratik bir biçimde yemek hazırlamak için mangal yapmak kurtuluş yolu adeta.. Lakin mangal yaparken dikkat etmemiz gereken çok kıymetli noktalar var. Gelin 10 adımda mangal yapma tekniklerine bir göz atalım;

  1. Etleri pişireceğiniz teli kuru soğan yardımıyla temizleyerek pişirme sürecine geçin. Böylelikle etlerin tele yapışmasını engellersiniz.

  2. Mangal yapacaksanız etinizi muteber yerlerden satın alın. Etin görünen yağlı kısmını yemeyin.

  3. Etler süratli bozunmaya uğrayıp, kolay zehirleyen besinlerdir. Hazırlama ve pişirme tekniklerine dikkat etmeniz gerekir. Eti pikniğe giderken satın alırsanız buz kalıplarına sarılmayı ihmal etmeyin. Ayrıyeten dışarıda 2 saatten uzun mühlet çiğ halde bekletmemeye ihtimam gösterin.

  4. Mangal ateşinde pişecek etler için kömürlerin tam yanmasını bekleyin, közden 15 cm uzakta kalacak formda pişirin. Yanan ateşte pişirilen etleri yemek ilerleyen devirde yemek borusu kanserine davetiye çıkarır. 

  5. Alev görüp siyahlaşmış etlerde acrolein  hususu oluşur. Acrolein, kansere neden olan bir husustur.  Bu metotla pişirilen etlerin içi tam pişmediğinden zehirlenmelere yol açar. 

  6. Mangalda farklı et çeşitleri pişirilecekse birbirlerinden başka pişirilmelidir. Besinler birbirine temas ettiğinde bulaş yoluyla geçen bakteriler kaçınılmaz olur. Bilhassa çiğ et üzerinde üreyen  ziyanlı bakteriler zehirlenmelere yol açar. Tavuk başka et çeşitlerine nazaran daha geç pişer. Evvel uzun pişen tavuk kanat ve tavuk butları pişirilmeli, daha sonra antrikot, pirzola, bonfile, köfte üzere et çeşitlerine geçilmelidir.

  7. Patates, patlıcan, domates, soğan üzere sebzelerde mangalda tercih edilebilir. Pişirmek için kullanılacak tel, etlerin piştiği tel ise, güzelce temizlenmiş olmalıdır. 

  8. İçecek tercihinizi su, doğal sade maden suyu, ayran yahut kefir üzere sağlıklı içeceklerden yana kullanın.

  9. Piknik alanları hareket etmek için harika bir ortamdır. Yemek sonrası tempolu yürüyüşler yapmayı, tabiatın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. İş gerilimini hesaba katacak olursak açık hava gerilim atmaya birebir gelecektir.

  10. Piknikten döndüğünüzde hafif bir akşam yemeği ile gününüzü sonlandırın. 4 saatten uzun müddet bir şey yememek metabolizmanızı yavaşlatır. Zeytinyağlı zerzevat yemeğinin yanında protein kaynağı yoğurt yiyerek günü sağlıklı bir biçimde tamamlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu