Metabolic Balance – Dr.GÜLERYÜZ :)

METABOLİK SENDROM HAKKINDA NE BİLİYORUZ?
Son periyotta sıkça duyduğumuz ‘metabolik sendrom’ hakkında biraz bilgi verelim istedim…
Neden mi?
Zira sıhhatimizi ve buna bağlı olarak ömür standartımızı yavaş yavaş bir birini tetikleyerek etkiliyor. Biz farkına vardığımızda ise çoktan kısır döngüye girmiş oluyoruz.Metabolik sendrom en çok çağdaş hayatın sonucu olarak hareketsiz , masa başında oturan, beslenmesi ve uykusu sistemsiz, gerilim altında çalışan bireyleri tesirler. İlerleyen yaş ve kilo artışı ile görülme sıklığı da artar. 
Aslına bakarsanız hastalığın kendisi ona koyulan isimlerde gizli! Medeniyet Sendromu, Ölümcül Dörtlü, Biracı Göbeği, Kardiyo-metobolik Sendrom, İnsülin Direnci Sendromu üzere çeşitli isimler de konulmuş. 
Metabolik sendrom hangi hastalıklardan oluşur?
1. İnsülin direnci
2. Şeker hastalığı(Diyabetes Mellitus)
3. Hipertansiyon
4. Dislipidemi (Kan yağlarının bozukluğu)
5. Obezite (Kilo artışı)
6. Kalp damar hastalığı
7. Karaciğer yağlanması
8. Polikistik over sendromu
9. Pıhtılaşma bozukluğu
Vs.

Elimize mezureyi alıp bel etrafımıza bakma vaktimiz geldi tahminen de?
Neden mi? 
Zira bizler kilo alıp almadığımızı öğrenmek için tartıya çıkarız. Ancak asıl kıymetli olan kilolarınızın hangi bölgede biriktiğidir. Metabolik sendromu olanlarda yağ birikimi bilhassa bel ve karın etrafında toplanır. Beden biçimi elmaya misal. Bel etrafı ölçümü ile saptanan bu tip yağlanma kalp ve damar hastalıkları riskini epeyce arttırır.
Birtakım hastalarım bana geldiklerinde yağ ölçümlerinin yanı sıra kesinlikle mezure ile ölçerim ki ortamızda espri konusu dahi olmuştur, biz terziye geldik galiba diye.:)Dr.Güleryüz
Belİ ince olan ve yağlanması daha çok bel altı ve kalçalarda toplanan şahıslar ise armut tipidir.Hastalarımız estetik telaşları nedeniyle bu tip yağlanmadan rahatsız olsalarda asıl sıhhatimize riske eden ve iç organ yağlanması(abdominal obezite) olarak gösterilen elma tipi beden halidir.Bilginize
E V E T 
1)Bel etrafı sınırımız
Erkeklerde 94 cm 
Bayanlarda 80 cm yi geçmeyecek Bunun yanında aşağıdaki kriterlerden ikisi daha sizde mevcut sa metabolik sendromsunuz demektir…(Ölümcül dörtlü!!!)
2)Kan yağlarımız,kolesterol kıymetlerimiz ;
Trigliserid yüksekliği:150 mg/dl dan büyük olması
HDL (İyi huylukoleserol) düşük olması (erkeklerde <40 mg/dL; bayanlarda <50 mg/dL)
3)Kan basıncımız,Tansiyonumuz; 
135/80 deri yüksek olması
4)Açlık kan şekeri yüksekliği (≥100 mg/dL) yahut tip 2 diyabet olması

Hayatına hareket kat!
Lakin Sağlıklı ömür biçimini benimseyerek Metabolik sendromdan korunabiliriz!
Beslenme formunun değiştirilmesi ve fizikî idman olmazsa olmazımız. Her gün yahut haftada en az dört gün, en az 30 -45 dakika yürüyüş.Ve fazla kkilolarımızdan kurtulamız gerek elbetteki.. İnanın okadar güç değil..
Bu biçimde başaramıyorsak ve bilhassa kalp-damar hastalığı riski yüksekse, ilaçla tedavi gerekebilir. Uzman hekiminizin teklifine nazaran lipit düşürücüler, antihipertansifler ve antidiyabetikler ile desteklemek gerekebilir.
Dr.GÜLERYÜZ

Doctors profile: https://www.doktortakvimi.com/sebnem-guleryuz/diyetisyen-beslenme-uzmani/sakarya

Başa dön tuşu