Metabolizmam Neden Yavaş?

Su içseniz yarıyor, mutfağın önünden geçmek bile kilo mu aldırıyor?

 Buyrun posta

Öncelikle bir tabibe danışıp rastgele bir hastalığınızın ( hashimoto, pcos, vb.) olup olmadığını öğrenin.

Daha evvel yapmış olduğunuz çok düşük kalorili diyetler metabolizmanızı yavaşlatır. Bir diyetisyene danışarak size uygun beslenme programını edinin

Yeterli su tüketmemekte metabolizmayı yavaşlatır.

Dengeli ve nizamlı beslenme alışkanlığı edinin.

Hareketsiz ömürden kaçının, haftada 3-4 kere 30-45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın.

Yağ oranının kas oranından fazla olması da metabolizmayı yavaşlatarak bir kısır döngüye sebep olur

Yaş ilerledikçe metabolizma suratınız düşer. Tahlil; Fizikî aktivite

HIZLI BİR METABOLİZMA İÇİN

Su; bedenimiz için elzem olan besinlerden biridir. Su, yağ yakımını destekleyerek metabolizmayı hızlandıran birinci ve en kıymetli etkendir. Günlük içmeniz gereken su ölçüsünü kg X 0.03=.. ile hesaplayabilirsiniz. Günlük tüketmeniz gereken su ölçüsünü 500 ml su içmek haftalık 400 gram kadar kilo kaybını takviyeler.

Yeşil Çay; içeriğinde kafein, epigallokateşin ve teanin bulunur. Epigallokateşin antioksidan tesiri kanserden, alzheimer, parkinson vb. hastalıkların riskinden korur.

Yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, zencefil çayı, tarçın çayı tercih edebilirsiniz.

Türk Kahvesi; günlük içilen bir fincan şekersiz türk kahvesi metabolizmayı ateşleyen besinlerden. İçeriğinde bulunan kafein ile bedeni uyararak yağ yakımını hızlandırır.

Baharatlar; zerdeçal, zencefil, tarçın, vanilya üzere baharatlar içlerinde bulundurdukları bileşenler ile metabolizmayı hızlandırır.

Öğünlerde tertipli olarak acı biber, sarımsak, soğan üzere zerzevatları tüketmek metabolizmayı hızlandırır.

Yüksek Protein İçeren Besinler; et, balık, tavuk, yumurta üzere yüksek ve kaliteli protein içeren besinler bedende sindirimi esnasında daha fazla kalori yakar ve metabolizmayı hızlandırır.

Uyku Tertibi; erken uyanmak ve kâfi uyku uyumak ( en az 6 saat) sirkadiyen ritmi düzenlediğinden metabolizma ve yağ yakımının en değerli belirleyicilerindendir.

Başa dön tuşu