Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Diyet yaparken en çok karşılaşılan sorun metabolizmanın yavaşlamasıdır. Metabolizma; canlıda ömrün sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal yansımalardır. Her organizma; büyüme, gelişme, ısı, hareket, üreme üzere yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dış etraftan kimi hususlar ve güç almak zorundadırlar. Bu hususlar ve güç, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için gereken organik moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır. Dış etraftan alınan unsurlar ya evvel parçalanarak yıkıma uğratılacak ya da yıkıma gerek kalmadan gerekli moleküllerin sentezlenmesinde kullanılacaktır.

Bazal metabolizma bedenin istirahat halinde iken ne kadar güç yaktığıdır. Bu total, bedenin yaklaşık olarak metabolizma suratının yüzde 60’ına denk gelmektedir. Yani bu demektir ki olağan kaidelerde bedenimiz günlük gereksinimlerimizi karşılayabilmektedir. Metabolizma suratını yaş, cinsiyet, genetik yapı, hastalıklar, günlük tüketilen karbonhidrat ölçüsü, hava sıcaklığı etkilemektedir.

Metabolizmayı hızlandırmak yapacağımız birtakım küçük değişikliklerle mümkündür. Daha süratli bir metabolizma için;

· Daha çok su tüketin.

· Sabah kahvaltılarını ve öğlen yemeklerini güçlendirin.

· Akşam yemekleriniz erken saate çekin ve hafifletin.

· Orta öğünleri katiyen ihmal etmeyin.

· İşlenmiş besinler yerine doğal besinleri tercih edin.

· Yiyeceklerinize baharat ek edin.

· Daha çok ve sık hareket edin.

· Kendinizi asla aç bırakmayın.

· Çiğ zerzevat tüketmeye itina gösterin.

· Katiyen öğün atlamayın.

Hangi yiyeceklerin insan bedenini ne halde etkilediğini bilmek ve buna uygun beslenmek metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için değerli avantajlar sağlayabiliyor. Kimi besinlerin beslenme programına eklenmesi durumunda daha kolay kilo verilebilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Acı Biber: Acı bibere “yakıcı” özelliğini veren “capsaicin” içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandıran besinler ortasında birinci sırada gelmektedir. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma suratını 1.2-2 katına kadar yükseltebilir. Yemeklerinizde pul biber, acı toz biber, sivri biber kullanarak gün uzunluğu yaktığınız kalori ölçüsünü arttırmanız mümkün. Acı biberin bir başka avantajı da iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Acı biber dışında kekik, kişniş ve tarçın da bir ölçü capcaicin içermektedir.

Zencefil: Zencefil sindirime yardımcı olurken beden sıcaklığını yükseltir ve yemeklerden sonra metabolizma suratını yaklaşık yüzde 20 oranından arttırır.

Yeşil çay ve kahve : Yapılan bilimsel çalışmalarda nizamlı yeşil çay tüketen bireylerin kilo verme suratlarının daha süratli olduğu saptanmıştır. Gün içerisinde 2-3 bardak yeşil çay içilmesi hem bedendeki ödemin atılması için hem de sirkülasyon sisteminin daha süratli çalışması açısından kıymetlidir. Çayda bulunan ECGC (Epigallokateşin Gallat) isimli bir kimyasal hudut sistemini uyararak kalori yakımının hızlandırılmasında tesirli olur. Kahvedeki kafein, kalp atım suratını arttırarak metabolizmanın hızlanmasına neden olur.

Badem: Kalorisi yüksek olan bir besin olmasına rağmen içeriğindeki esansiyel yağ asitlerinin metabolizmayı hızlandırıcı tesiri bulunmaktadır. Bilhassa içeriğindeki alfa linolenik asit, yağ metabolizmasını hızlandırmaktadır. Başka yağlı tohumlar da badem üzere metabolizmanın hızlandırılmasında etkililer.

Tarçın: Baharatların çabucak hepsinin metabolizmayı hızlandırdığına ait deliller bulunmaktadır. Fakat tarçının insulin direncini ve tip 2 diyabetin gelişmesini önleyici tesirini düşündüğümüzde günlük beslenmemizde yer vermemiz gereken bir besindir.

Avokado: Bir amino asit olan L-Carnitine tarafından zengindir. L-Carnitinine temel misyonu bedendeki yağların metabolize edilmesi ve yakımında vazife almasıdır. L-Carnitine tıpkı vakitte kas hücrelerinin güç üretimini arttırır ve kan sirkülasyonunu hızlandırır.

Ananas: Ananas bromelain denilen sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindiriminde tesirlidir. Bedende oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırır. Münasebetiyle metabolizma hızlandırıcı tesiri vardır.

Keten tohumu: Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmaktadır. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıyeten sindirim sistemi üzerindeki olumlu tesirlerinden ötürü metabolizma suratını arttırır.

Yoğurt: Az yağlı yoğurt metabolizmanın hızlandırılması için ülkü yiyeceklerdendir. İçeriğindeki yüksek protein ve kalsiyum sebebiyle güç yakımı yüksek olan bir besin olmasının yanı sıra sindirim sistemini de düzenleyici tesiri bulunmaktadır.

Başa dön tuşu