Ödem Neden Oluşur? Nasıl Önlerim?

Gün içinde elinizde, ayağınızda, bedeninizde hissettiğiniz şişliklerin, 1 -2 kg fazlalık olarak tartıya yansıdığı kiloların sebebi genellikler ödem sorunudur. Ödem bir hastalık olmamakla birlikte birçok hastalığın belirtisi olabilir. Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, alerjiler, romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, hipotroidi üzere birtakım hormonal dengesizliklere bağlı olarak ödem sorunu yaşayabilirsiniz. Ödeminiz varsa kesinlikle bu istikametten de değerlendirilmeniz gerekmektedir. Bunun dışında hastalığa bağlı olmayan yanlış beslenme biçimine bağlı olarak gelişen ödemler de mevcuttur.

Hangi durumlarda bedenimizde ödem oluşur?

Sorunu yanlışsız tespit etmek, çözmek ismine en kıymetli adımdır. Bu nedenle aşağıdaki durumlardan rastgele birine sahip olmanız ödem sorunu yaşamanıza neden olabilir.

  • Yetersiz sıvı tüketimi

  • Uzun süren yorgunluk

  • Aşırı tuz tüketimi

  • Fazla kilolu olma

  • Aşırı sıcak ve nem

  • Adet ve menopoz dönemi

  • Hamilelik dönemi

Dengeli beslenme ile ödemlerinizden kurtulun!

Dengeli beslenme birçok hastalığın medikal tedavisi ve direkt tedavisinde epey kıymetli bir basamak yahut başlangıç. Bu nedenle yaşadığınız sorunları birinci anda beslenme bozukluğunuzu ortadan kaldırarak değerlendirmeniz gerekir. Nizamlı bir beslenme programı takip eden şahıslar birinci haftalarda yüksek ölçüde kilo kayıpları yaşarlar. Bunun en değerli sebebi tertipli su tüketimine bağlı bedenden eksilen ödem ölçüsüdür.

Vücudumuzun %50-60 ı sudan oluşur. Dışarıdan gereğince sıvı alamayan beden muhtaçlığı olan suyu dokular ortasında biriktirecektir. Bu çeşit bir ödemden kâfi sıvı tüketimi ile kurtulabilmek mümkündür. Günde kg başına 30 ml su tüketmeniz kâfi olacaktır.

Fazla ölçüde karbonhidrat alımı ödemin kıymetli sorumlularından. Karbonhidrat sindirim sürecinde gerekli olan suyun karşılanması için kâfi sıvı alınması çok değerli. Fazla ölçüde ekmek, bulgur, pirinç, makarna, hamurdan yapılan eserler, şeker, tatlı tüketimi ödem sorunu yaşamanıza neden olabilir, kısıtlanması gereklidir.

Ödem söktürücü besinlerin tüketimini artırabilirsiniz. Bunlar, maydanoz, salatalık, kabak üzere sebzeler ve ananas, kivi, nar üzere meyvelerdir.

Bazı bitki çaylarının ödem atma üzerindeki tesirlerinden faydalanabilirsiniz. Bunlar; msıır püskülü, defne yaprağı, kiraz sapı, yeşil çay, ada çayı olabilir. Hamilelik ve emziklik periyodunda yaşadığınız ödem sorunu için öteki tahlil yolları daha uygun alternatifler olacaktır.

Posa tüketimizi artırın. Posalı besinler barsaklardan sıvı alımını destekleyeceğinden ödem atmanıza yardımcı olacaktır. Zerzevat, meyve, tam buğday eserleri tüketimine beslenmenizde kesinlikle yer verin.

Hareketsizlik yani sedanter ömür deveran bozukluklarına paralel ödem oluşumuna sebep olabilir. Bu ödemden kurtulmanın yolu haftalık tertipli antrenmanlar yahut fizikî aktivite ismine ölçülü ömür usulü değişiklikleridir. Dolanım bozukluklarına masaj da güzel bir tahlil olabilir.

Alkol dehidrasyona (su kaybı) sonucu ödeme sebep olmaktadır. Alkol alınacağı günlerde kâfi ölçüde su tüketiminin sağlanması gerekir.

1 gram tuz 200 ml sıvı tutulumuna sebep olur!

Tüketilen tuz ölçüsünün azaltılması ödem probleminin ortadan kaldırılması için sudan sonraki birinci adım olmalı. Yüksek oranda alınan tuz böbreklerden gereğince atılamadığından ödem oluşuma neden olacaktır. Tuz yalnızca yemeklere eklenti halinde değil birçok paket besin, tuzla kavrulmuş atıştırmalık besinlerde, işlenmiş et eserlerinde, hazır soslarda bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketimi kesinlikle sonlandırılmalıdır.

Ödem söktürücü ilaçlar kullanıyorsanız potasyumdan varlıklı beslenmeniz gerekir. Sıvı elektrolit istikrarının korunması açısından potasyum zengini koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar, muz, yoğurt, avokado, patates vb besinlere beslenmenizde daha çok yer vermeniz önerilir.

Başa dön tuşu