MEYVE SUYU HİPERAKTİVİTEYİ ARTTIRIYOR

Okullar açıldı. Çocuğunuzu hiperaktiviteden muhafazanın yolu sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaktan geçiyor.

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişmelerinin süratle devam ettiği bir çağdır. Bu devirde çocuğun tükettiği besinler okul muvaffakiyetini, ileride yaşayabileceği sıhhat problemlerini, toplumsal ve ruhsal durumunu etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda çocuğun beslenme modeli ile hayli sık rastlanan bir davranış bozukluğu olan hiperaktivite ortasında sıkı bir bağ bulunmuştur. Günümüzde birçok anne babanın çocuğunda dikkat dağınıklığı, terslemeye yatkın kişilik, dersi dinlerken çabuk bunalma, yerinde oturamama üzere belirtiler ile tespit edebildiği hiperaktivite de beslenme bozukluklarından etkilenen rahatsızlıklar ortasındadır.

Yapılan çalışmalar meyve sularının içerisinde bulunan renklendiricilerin, kollayıcı hususların, tatlandırıcıların hiperaktiviteye neden olduğunu ve küçük çocukların bu katkı hususlarından daha çok etkilendiğini göstermiştir. Bu nedenle çocuklar olabildiğinde hazır meyve sularından uzak durmalıdır. Tıpkı vakitte yapılan çalışmalar şekerli yiyecek ve içeceklerinde hiperaktiviteyi tetiklediğini göstermiştir. Meyve suları da günahsız üzere görünse de şeker içeriği yüksek içeceklerdendir. Okul çocuklarının beslenme çantalarında hazır meyve sularının yerine, taze meyve, süt, ayran bulunması daha hakikat olacaktır.

Çocukların bilhassa hiperaktif çocukların tükettiği besinler sistemli olarak denetim edilmelidir. Hangi besinleri tükettikten sonra olağan olmayan davranışlar sergilendiğine dikkat edilmelidir. Boş güç kaynaklarından, katkı unsurları ile yapılan yiyecek ve içeceklerden, yüksek şeker içeren yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durulmalıdır. Bunlar yerine doğal besinlere yönelerek kâfi ve istikrarlı beslenmeye dikkat edilmelidir.

Çocuğunuzun sağlıklı öğünler yapmasını istiyorsanız beslenme çantasında yer verebileceğiniz besinler:

  • Tam tahıllı sandviç ekmeği ile yapılmış peynirli, tavuklu, sandviç,

  • Peynirli, domatesli simit ve ayran

  • Ev imali kek ve süt,

  • Taze meyve ve ceviz / badem / fındık,

  • Kuru vişne/ kuru kayısı/ kuru erik ve süt,

  • Hazır meyveli yoğurtlar yerine meskende istediğiniz taze meyve ve yoğurt ile hazırlayabileceğiniz mesken üretimi meyveli yoğurtlar.

Başa dön tuşu