Modumuzu yükselten 5 besin

Oldukça sıcak ve bunaltıcı sıcakları geride bırakarak kış aylarına hakikat ilerliyoruz. Yazın bunaltıcı sıcağında kaybettiğimiz iştahımız koşarak geri gelmeye başladı bile. İstikrarsız havaların neden olduğu bağışıklık sistemimizin azalması da eforu. Gecelerin uzaması ile birlikte meskende yenilen atıştırmalıklar arttı ve soğuk havalarla birlikte de “bu hoş havada meskene yürüyeyim demeler yerini taksi yahut otobüslere bıraktı bile değil mi ? Pekala bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek ve kışın kilo almayı engellemek için neler yapmalı? İşte size kış aylarında nasıl beslenilmesi gerektiğinin bilinmeyen sırları.
Kış aylarında sabah kalktığımızda bulutlu, kapalı ve yağmurlu havalarla güne gözümüzü açmak ve işten meskene dönerken havanın karardığını görünce hepimizi depresif ve hüzünlü bir hava kaplar.
Modumuzu yükselten 5 besin:
Ispanak: Kış aylarının en sağlıklı seratonini. Ispanak içerdiği folik asit ve magnezyum sayesinde gevşememize ve memnunluk hormonu salgısını uyararak bizi olumlu bir ruh haline sokuyor.
Bitter Çikolata: Çikolatanın memnunluk saçtığı inkar edilemez bir gerçek. Tıpkı vakitte içerdiği teobromin sayesinde ruh halimizi düzeltir ve kış aylarında bizi dinç tutmaya yardımcı olur. Yalnız bitter olmasına ve günde 1-2 kareyi geçmemesine dikkat.
Semizotu: İşte size omega3 şöleni. Semizotu içerdiği omega3 sayesinde beyin yorgunluğunu alıyor ve birebir vakitte sizi depresif ruh halinden çekip çıkarıyor. Yoğurtla birlikte salata yaparak yahut zeytinyağı ile pişirerek tüketebilirsiniz.
Nar: Antioksidan ile dolup taşan bu meyve yüksek C vitamini nedeniyle gerilimi azaltarak müspet ruh halini beraberinde getiriyor. Birebir vakitte hür radikaller ile uğraş ederek metabolizmamızı kuvvetlendiriyor ve hastalıklara karşı kalkan oluşturuyor. Kış aylarında salatnıza serperek kullanabilirsiniz.
Kışın dışarıya çıkıp yürüyüş yapmak yahut gezmeye gitmek yerine, elimizde çay yahut kahvemizle konutta oturup dizi izlediğimiz haftasonları geçirmeyi tercih ediyoruz. Bu sırada elimize ne gelirse atıştırıyoruz. Tehlike çanlarının çalmasına neden olan besinler cips, bisküviler, sütlü çikolatalar ve ayçekirdeği. Aman dikkat cipsin 100 gramı 500 kkal, şekerli bisküvilerin 100 gramı 450-500 kkal, ayçekirdeğinin 100 gramı 300-350 kkal. Ayçekirdeğin yenmeye başlandığında bırakılmadığından 100 gramdan fazla tüketiliyor ve hayli yüksek kalori, beraberinde tuzundan ötürü gereğinden fazla sodyum almamıza neden oluyor. Bunlar yerine 2-3 adet kuru kayısının yanında içtiğiniz 1 su bardağı ılık süt yalnızca 180 kkal ve sütün doyurucu tesiri de gayreti. 10 adet badem yanında tüketilen 1 porsiyon kış meyvesi sadece 105 kkal ve çokça omega3 ve vitamini de beraberinde getiriyor. 2 ince dilim esmer ekmek ortasına 2 parmak kalınlığında peynir ile yapılmış tost yalnızca 210 kkal ve esmer ekmeğin getirdiği tokluk hissi ve peynirden alınan kalsiyum ile birlikte sağlıklı bir atıştırmalık. Tatlı isteğinizi bastırmak için süte ve yoğurda bir tutam tarçın ekleyebilirsiniz.
İçeceklere gelecek olursak gazlı içecekler yerine soğuk havaları ısıtıcı hale çeviren sıcak bitki, meyve çayları ve kilo sorunu olmayanlar için taze sıkılmış meyve suları tercih edilebilir. Soğuk algınlıklarına en düzgün gelen besinlerden biri olan bal 1 çay kaşığı kadar sıcak içeceğe eklenerek metabolizma güçlendirilebilir.

Başa dön tuşu