Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Çocukların besinsel gereksinimleri bebeklik devrine nazaran farklılık gösterir. Zira süratli büyüme devri, bu yaş kümesinde biraz yavaşlamaktadır.

Çocukluk periyodu; hayatın en renkli devirlerinden. Bu devirde çocuk ailesini ve etrafını daha yakından incelemeye başlar ve ömrü öğrenmeye çalışır. Bu nedenle çocukluk periyodunun büyük bir kısmı araştırma, inceleme ve taklitle geçer.

Çocukların besinsel muhtaçlıkları bebeklik devrine nazaran farklılık gösterir. Zira süratli büyüme devri, bu yaş kümesinde biraz yavaşlamaktadır. Çocukların yavaş büyümesi aileleri endişelendirse de, bu durum olağandır. Çocuğun besinsel gereksinimleri saptanmalı ve bu gereksinimlere nazaran beslenme programı düzenlenmelidir.

Çocukluk periyodu, beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı periyottur. Bu devirde çocuk sofraya oturmayı, tek başına yemek yemeği öğrenir ve bu kademede ekseriyetle anne ve babasını taklit eder. Bu yaş kümesi çocuklar kendi bakış açılarına nazaran düzenlendiğinde eğitimden sıkılmazlar ve öğrenmeye istekli olurlar. Bu yüzden çocukluk devrinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması daha kolaydır.

Anne ve babaların yaptıkları en büyük yanlışlardan biride; çocuk beslenmesi ile yetişkin beslenmesinin tıpkı olduğunu düşünmektir. Meğer yetişkinlerden farklı fizyolojiye sahip çocukların beslenmeleri de yetişkinlerden farklı olacaktır. Zira besinsel gereksinimleri yetişkinlere göre daha farklıdır.

Çocukluk periyodunda en sık görülen problemlerden biri iştahsızlıktır. Bunun en yaygın sebebi ruhsal temellidir. Anne ve/veya babanın yaptığı yemek yeme baskısı, sofrada hengame, inatlaşma ve öteki çocuklarla kıyaslama üzere yanılgılar çocukta iştahsızlığa yol açabilir. Bu çeşit sıkıntıların çözülmesinde beslenme eğitiminin ve psikoterapinin ehemmiyeti unutulmamalıdır.

Çocukluk devrinde yaygın olarak görülmeye başlanan bir öteki sorun da şişmanlıktır. Çocukluk çağı şişmanlığı, çocuğun gelecek periyottaki sıhhatini da etkileyebilecek bir sıhhat tehdidi olarak algılanmalıdır. Çocuğun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesi için sağlıklı beden yüküne ulaşması gerekir. Ancak çocuklar büyüme ve gelişmeleri olumsuz etkilenebileceğinden dolayı bilinçsiz zayıflama diyeti uygulamamalıdırlar. Bunun yerine kendi besinsel muhtaçlıklarını karşılayacak nitelikte kâfi, istikrarlı ve sağlıklı beslenme programı uygulamalıdırlar. Bu beslenme programı uzman bir diyetisyen tarafından çocukla birlikte oluşturulmalıdır. Haftalık denetimlerle kilo vermesi ve büyümesi gözlenmelidir. Ayrıyeten çocuk sevdiği bir spor koluna yönlendirilmelidir.

Başa dön tuşu