EMZİRME DÖNEMİ

Emzirme periyodunda beslenmeniz bebeğinizin gelecekteki sıhhati ve anne sütü verimliliği için çok kıymetli. Hamileliğinizdeki beslenme alışkanlığınıza emzirirken de devam edin. Değişik besin kümelerinden beslenmeye ve öğün ortalarında sağlıklı atıştırmalar yapmaya itina gösterin. Bebeğini emziren anne ne iki kişilik yemeli, ne de süratle kilo vermeye çalışıp diyet yapmalıdır. Emzirme sırasında olağan kalori gereksiniminize ek olarak 300-500 kalori daha fazla beslenmeniz kafidir. Bu gereksinimi karşılamak üzere ek olarak, 1 su bardağı süt, bir yumurta yahut 1 köfte kadar et, 1 ince dilim ekmek ve bir adet meyve eklemeniz kafidir.

Emzirme Sırasında Olağan Olarak Kilo Vereceksiniz

İlk 4 ayda her ay yaklaşık 500 gram ile 1 kg ortası kilo vereceksiniz. Lakin tartı kaybı açısından emziren anneler ortasında büyük farklar görülür. Ayda 2 kilodan daha fazla tartı kaybetmek gerçek değildir.

Emzirme Sırasında Fazla Sıvı Gereksiniminiz Olacaktır

Her emzirme seansında bir bardak, yani 200-250 ml.su için. Sütün sık aralıklarla sağılmasının süt üretimini daha olumlu etkilediği bilinmektedir. Emzirme periyodunda kendinizi susamış hissettiğiniz vakitler daha fazla olacaktır. Günde 2.5-3 litreye yakın sıvı almaya dikkat edin. Gereksinim hissettikçe, gereğince su, bitki çayları, meyve suyu, ayran, komposto üzere sıvılar tüketin. Kompostoyu şekerli yapmanıza gerek yok. Meyvenin kendi şekeri kâfi olacaktır.

Hamilelikte Aldığınız Multivitamin Tabletine Bir Mühlet Devam Edin

Ancak bundan alacağınız vitamine güvenerek günlük taze zerzevat ve meyve tüketiminizi kısmamalısınız. Süt verme müddeti ve hacmine nazaran, doktor yahut beslenme uzmanı ile görüşüp, daha sonra aldığınız vitaminleri kesebilirsiniz.

Sigara İçmemeye Dikkat Edin

Araştırma sonuçlarında, nikotinin sütü azalttığı gösterilmiştir. Büsbütün bırakamıyorsanız, içtiğiniz ölçüsü en aza indirgeyin ve vakit olarak bebeği emzirdikten çabucak sonrayı seçin. Bebeğin sigara dumanına yahut annenin üstüne sinmiş kokuya maruz kalması bir yana, anne sütündeki kalıntılar da huzursuzluk, kusma ve ishale, bebeğin kâfi kilo alamamasına yol açabilir. Bu nedenle, hamilelik periyodunu fırsat bilerek sigarayı bırakmanız ve emzirme devrinde de içmemeniz hem sizin hem de bebeğinizin faydasınadır.

İlaç Almanız Gereken Bir Durum Olursa, Kesinlikle Hekiminize Danışın

Tıpkı gebelik periyodunda olduğu üzere, emzirme periyodunda de ilaç alımı konusunda dikkatli olmanız büyük kıymet taşır. Besinler üzere, ilaçlar da anne sütü aracılığıyla bebeğe ulaşabildiğinden, bu hususun üzerinde titizlikle durulması gerekir.

Emziren Annenin Kaçınması Gereken Besinler Nelerdir?

Eğer, bebeğiniz sizin aldığınız kimi besinlere hassasiyet gösteriyor, emzirme sonrasında huzursuz oluyorsa, bir müddet o besinden uzak kalmayı deneyebilirsiniz. Bebeğinizin rahatladığını fark ederseniz, emzirme süreci boyunca o gıdayı beslenmenizden çıkarmanızda fayda vardır. Ailede muhakkak birtakım besin alerjileri varsa, bu besinleri tüketirken de dikkatli olmanızda fayda vardır. Kesin kanıtlanmış olmasa da, lahana, karnabahar, kuru baklagiller, soğan, sarımsak üzere keskin kokulu besinler sıkça suçlanmakta, bebekte gaz sancısını artırdığı ileri sürülmektedir. Bu türlü bir durum gözlemlerseniz, bir müddet bu besinlerden uzak kalmayı deneyebilirsiniz.

Emzirme Devrinde Aklınızda Bulunsun!

• Bedeniniz 10 ml süt salınımı için yaklaşık 7 kalori harcar.

• Protein kâfi ölçüde alınmalıdır. Bilhassa balık haftada en az 2 sefer tüketilmelidir.

• B12 vitamini süt verimliliği için kıymetlidir. En uygun kaynağı ise, yağsız kırmızı et ve yumurtadır.

• Kalsiyumun kâfi alınması, annenin kemik sıhhati için değerlidir. Bayanlardaki osteoporoz riski unutulmamalıdır.

• Folik asit gebelik devrinde olduğu kadar, emzirme devrinde de değerlidir. Yeşil yapraklı zerzevatları bol tüketmeye ihtimam gösterin.

• B vitamini tüketimi de kâfi olmalıdır. Bunun için tam buğday, bulgur ve kuru baklagiller tercih edilebilir.

• Magnezyum ve çinko her bayan için hayatın her periyodunda kıymetlidir. En yeterli kaynaklarından kimileri kırmızı et ile fındık ve badem’dir.

• D vitamini anne sütünde kâfi değildir. Bebeğe yapılan desteğe karşın, güneşli havalarda her gün 15-20 dakika açık havaya çıkarmak, bu vitaminin sentezi için yararlı olur.

• Kompostolar şekersiz hazırlanabilir. Bunun için meyvelerin doğal şekeri kafidir.

• Demir eksikliğiniz varsa, pekmez yahut kuru üzüm yanında C vitamini içeren bir taze meyve tercih etmelisiniz.

• Tatlı yemek isterseniz, gaz yapmayacak biçimde sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

• Süt protein, karbonhidrat ve kalsiyum açısından ülkü istikrara sahiptir ve emzirme devrinde süt tüketmeye itina göstermeniz gerekir. Gaz yaparsa, laktozsuz sütleri yahut sindirim farklılığı açısından keçi sütünü tercih edilebilirsiniz. Probiyotik ve prebiyotikler de kullanılabilir.

Bilimselliği kanıtlanmasa da soğan,bulgur, ısırgan otu çayı ve malt, süt salınımına genelde müspet tesir yapmaktadır.

Başa dön tuşu