Nasıl Kilo Veririm?

Pek çok etkenle alakalı olan, sıhhat üzerinde de tesiri tartışılmaz bir değere sahip olan beslenme alanına gün geçtikçe ilgi artmakta. Yanlış beslenme ile ortaya çıkan obezite, birçok hastalığa davetiye çıkarmakta. Aslında bu gidişe ‘dur’ demek çok güç değil. Sağlığımızdan ödün vermeden zayıflamak artık / elbette mümkün.

Doğru bir zayıflama için tekliflerimiz:

  • İşin uzmanı şahıslardan dayanak alın.

Bu, sizin için uzun bir süreç olacaktır. Kilolarınızı 1 haftada yahut 1 ayda almadınız. Sonuca 1 hafta yahut 1 ayda ulaşmayı beklemeyin. Beslenmenizdeki eksik yanların belirlenip, kalıcı tahlillerin bulunması, gerçek alışkanlıkların edinilmesi kaide. Bu seyahate hazırlanın. Sizin için, size uygun olan beslenme halini beslenme uzmanınız ile belirleyip, amaca yanlışsız adımlarla ilerleyin.

  • Öncelikle kendinizi tanıyın, kendinize uygun amaçlar belirleyin.

Anlık verilen kararların uygulanması birçok vakit zordur. Kilo vermek istiyorsanız, öncelikle niye kilo vermek istediğinizi düşünmelisiniz. Apansız aldığınız karardan tekrar birdenbire vazgeçebilirsiniz. Gerçekçi olmak, kendinizle ilgili hakikat adımlar atmak için birinci adımdır.

  • ‘Diyet’ kavramı içine sıkışıp kalmayın.

Yapacağınız uygulamaları ‘diyet yapmış olmak’ için değil, sağlıklı beslenmek ve beraberinde sağlıklı kilonuza kavuşmak, sağlıklı hayat için yapmanız gerektiğini unutmayın.

  • Artık besin kaydı tutuyorsunuz, kendinizle yüzleşmeye hazır olun.

Kişiler genelde ne kadar yediğinin farkında olamayabilir. Birkaç gün yediğiniz-içtiğiniz her şeyin kaydını tutun. Çıkan sonuca, listenin uzunluğuna siz de şaşırabilirsiniz.

  • Alış verişe aç karnına gitmeyin.

Alış verişe gitmeden evvel, almanız gerekenleri liste halinde yazın ve listenin dışına çıkmamaya çalışın. Almayı düşünmediğiniz ve yüksek kalorili, sıhhatsiz besinler alış veriş torbanızda yer almasın. Aç karnına gittiğinizde gereksiniminiz olmayan birçok şeyin alınma mümkünlüğü da artar.

  • ‘Terazi formülü’ değerli.

Kilo artışı, bedenin harcadığı ve bedene alınan güç ortasındaki istikrarın bozulması ile ortaya çıkar. Terazinin her iki kefesi eşitlenmeli. Bunun için alınan güç azaltılmalı, harcanan güç artırılmalı. Genelde şahıslar ne kadar ne yediklerinin farkında olamayabilirler. Zira daima tıpkı seviyede yiyorlardır. Ancak, o daima birebir olan seviye, kişinin gereksiniminden fazlasını içeriyor olabilir. Bu nedenle besin kaydının yanı sıra, farkına vararak, çok yavaş ve çiğneyerek yemek yemek kıymetli. Tahminen çok kısa müddette yemeğiniz bitiyordur, lakin bu, az yiyorsunuz yahut az kalori alıyorsunuz manasına gelmez.

  • Doğru besinler gerçek vakitte alınmalı.

Özellikle kalorisi yüksek rafine eserlerden, yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek besinlerden sakının. Kendinizi aç bırakmadan, öğün atlamadan, ayrıyeten bir seferde besinlere çok fazla yüklenme yapmadan beslenmeniz düzenlenmeli. Gün içinde öğünlerinizin nizamlı olması, günün geri kalan kısmında yanlışsız beslenme davranışını uygulamada yardımcıdır. Bilhassa akşam vakti yatana kadar geçen vakit içinde, daima olarak bir şeyler yiyor durumda olmak sakıncalıdır.

  • ‘Besin yoncası’nı buldunuz… Dileğiniz gerçekleşiyor…

Besin yoncasında her yaprak bir besin kümesini tabir eder; süt-yoğurt kümesi, et-yumurta kümesi, tahıl kümesi, zerzevat ve meyve kümesi… Beslenmenizde her besin kümesinden besini hakikat ölçüde, gerçek vakitte ve gerçek biçimiyle almalısınız. Kendiniz için gerçek ölçüleri beslenme uzmanınızla belirleyin.

  • Su, bedeninizin süpürgesidir, içmeyi ihmal etmeyin.

Sadece zayıflama süreci için değil, günlük yaşantımızda su tüketimini artırmak kıymetlidir. Su, sindirim üzerinde olumlu tesirlere sahip olduğu üzere, bedende ziyanlı olan hususların dışarı atılması için de büyük kıymete sahiptir.

  • Sağlıklı ömür bir bütün. Sağlıklı beslenme ve spor, zincirin değerli iki halkası.

Mevsimine uygun besin tercihi yapmak, gerçek sistemlerle beslenmek değerlidir. Yapılan spor, hem kilo verme sürecinde sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak, hem kimi kan kıymetlerinizin olağanlaşmasına yardımcı olacak, hem de uzun vadede kendinizi daha dinç hissetmenize yol açacaktır. Günlük ömürde kendimize spor için vakit ayırmak, her vakit aralığını fizikî aktivite ile pahalandırmak kıymetlidir.

Başa dön tuşu