Yemek Hazırlama ve Verimlilik İçin; Mutfak Temelleri | Diyetisyen Tavsiyesi

En İyi Mutfak Aletleri

Aletlerle çılgına dönmek elde değil. Pilav pişiriciler (teflonlar), mikserler, tost makineleri, düdüklü tencereler, havalı fritözler, hamur yoğurma makinesi, bakır kapkaçaklar vs. liste uzayıp gidebilir. Neredeyse her olası pişirme yöntemi veya yemeği için bir alet var günümüzde.

Bu cihazların birçoğunun avantajları olsa da, minimum düzeyde alet kullanmak istiyorsanız eğer şu üç cihaz en kullanışlı olanlardan sayılabilir.

1. Yüksek Güçlü Karıştırıcı

Özellikle smoothie’ler, salata sosları, şerbetler veya bitki bazlı sütler yapmak ve malzemeleri tek tip sıvı haline getirmek için kullanılır. 

Karıştırıcılar söz konusu olduğunda, yelpazenin bir ucunda süper güçlü ve kaliteli olanlar vardır, ancak bunlar genellikle yüksek fiyata satılırlar. Fakat uygun olanları da alınabilir. Karıştırıcılar veya genel olarak tüm cihazlar hakkında bahsetmeye değer iki önemli şey vardır:

 • Watt ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, çünkü bu fındık ve tohum gibi şeyleri karıştırmanın daha güçlü olacağı anlamına gelir.

 • Kaliteli olsun ama bir tane olsun ilkesini edinebilirsiniz, çünkü onu yıllarca kullanacaksınız. Mutfaktaki hayatımızı çok daha keyifli ve kolay hale getirecektir.

2. Yüksek Güçlü Bir Mutfak Robotu

Aldığım en sık sorulan sorulardan biri:

“Mutfak robotu yerine blender kullanabilir miyim?”

Blender ve mutfak robotu benzer görünüyor: bıçakları var, yiyecekleri karıştırıyorlar ama tamamen farklı amaçlara hizmet ediyorlar. Blender, sıvı olan şeyleri karıştırmak içindir; mutfak robotu ise daha yarı katı olan şeyleri karıştırır. Bunlar badem yağı, tahin ve humus gibi kremalı soslar olabilir. Bir mutfak robotu ile enerji topları, falafel, hurma ve kek gibi tatlılar veya barların tabanını yapabiliriz. Hamur yoğurmak için bile bir mutfak robotu kullanabiliriz. 

Özellikle çok yönlü olduğu göz önüne alındığında, bir mutfak robotu (belki de blenderden daha fazla) tavsiye edilmelidir!

Bir mutfak robotu ile evde kendi badem ezmesini nasıl yapacağınızı öğrenin !


 

3. El Blenderi

Stüdyo el blenderi üç parçadan oluşur. Biri çorbaları püre haline getirmek için kullandığımız daldırma blender. Bunlardan biri, hindistancevizi kırbaç veya beze yapmak için kullandığımız bir çırpma teli. Son olarak, favorimiz mini mutfak robotu. Bu bölmeyi az miktarda sos, pesto veya kremalı soslar yapmak için kullanıyoruz. Bu şeyin faydaları şunlardır:

 • Hepsi bir arada: Bu üç özellikle birlikte, her alanda çok kullanışlıdır!

 • Kompakt: Küçüktür ve neredeyse hiç yer kaplamaz.

 • Temizlemesi kolay: Özellikle küçük bir şey yaparken büyük bir mutfak robotunu temizlemek istemiyorsak, temizlemesi çok kolaydır.

 • Uygun fiyatlı: Nerede bulursak bulalım, tüm set oldukça uygun fiyatlı olma eğilimindedir.

Mutfak Alet ve Ekipmanlarının Temelleri

Aletler bir yana, neredeyse her gün kullandığımız iki temel ekipman parçası daha var.

4. Yıllarca Kullanabileceğiniz Çelik Tencere

 • Çok yönlü: Makarnalar, çorbalar veya hemen hemen her şeyi yapmak için kullanıyoruz! Ayrıca hem ocakta hem de fırında kullanılabilir.

 • Yapışmaz:  Yapışmaz taban, pişirmeyi ve temizlemeyi çok daha kolay hale getirir!

 • Açık renk: İçi açık bir renktir, bu nedenle işlerin çok çabuk kızardığını anlamak kolaydır.

 • Isıyı tutar

 • Ömür boyu garanti: Yıllarca kullanacağımız mutfak parçalarından biridir.

Tencerenin ağır olduğunu ve kulpların ısınabileceğini belirtmekte fayda var; bu kombinasyon bazen başa çıkmayı zorlaştırabilir. Yine de kulplar geniştir, bu nedenle fırın eldivenlerini kullanırsak taşıması kolaydır.

5. Keskin Bıçaklar

Neredeyse her şey için kullandığım iki bıçak türü var:  Sebze ve kuruyemişleri doğramak için şef bıçağı ve  meyve kesmek için soyma bıçağıdır. Gerçekten iyi bir bıçak bileyici almayı da düşünün çünkü sebzeleri, özellikle de tatlı patates veya kabak gibi şeyleri keserken keskin bıçaklar her şeyi değiştirir. Ayrıca kör bir bıçakla kesmek daha tehlikelidir.

 

Yukarıdaki 5 öğenin listesi: blender, mutfak robotu, el blenderi, çelik tencere ve bıçaklar, yeni başlayan herkese tavsiye edeceğimiz 5 temel öğedir. Bunlar en sık kullandığımız ve mutfakta yemek yapmayı çok daha zahmetsiz ve keyifli hale getiren araçlardır.

Bu 5’inin yanı sıra, diğer birkaç mutfak eşyası da değinilmeyi hak ediyor:

Kahve Öğütücü

Adından da anlaşılacağı gibi, kahve öğütücüyü kahve öğütmek dışında keten tohumunu öğütmek için de kullanabiliriz.  Keten tohumu öğütüldüğünde, daha hızlı sertleşebilir veya kötüleşebilir, bu nedenle bir seferde yalnızca küçük bir miktarı karıştırmak en iyisidir. Kahve öğütücü bu işi gerçekten iyi yapıyor.  Bu zorunlu bir makine değil, çünkü kahve veya diğer malzemeleri öğütülmüş olarak satın alabiliriz. Ancak tazeliğin veya besinlerin yeni öğütüldüğündeki tadının çok daha iyi ve keyifli olabileceğini biliyoruz.

Sarımsak Ezici

Toz sarımsak ve ezilmiş sarımsak tariflere farklı bir lezzet katıyor. Acelemiz olduğunda hızlıca yemeklere eklemek için sarımsağı ezebiliriz. Sarımsakları bir şef bıçağıyla doğrayabiliriz, ancak bazen sadece sarımsak ezici ile işi çabucak bitirmek isteyebiliriz.

Tahta Kaşıklar ve Silikon Spatulalar

Tahta kaşıklar ısınmaz ve tencerenizin içini çizmez. Birkaç taneye sahip olmak kolaylık sağlayabilir.

Silikon spatulalar, yiyeceğin her son parçasını çıkarmak istediğimizde, mutfak robotunun içini temizlemeye gerçekten yardımcı olur. Ayrıca  kek hamuru gibi yapışkan bir karışım yayarken de gerçekten yardımcı oluyor. 

Ölçü Kapları ve Kaşıkları

Birçok ülkenin yiyeceklerini bardak ve kaşık kullanarak ölçü yerine kullandığını biliyoruz, ancak bazı ölçü kapları ve kaşıklarının elinizde olması gerçekten gereklidir. 

Hava Geçirmez Kaplar

Artık yiyecekleri, hazırladığımız malzemeleri veya dondurucudaki şeyleri saklamak için hava geçirmez kaplar kullanıyoruz. Ayrıca işe veya okula öğle yemeğini getirdiğimiz zaman için harika bir yemek kabı. Hava geçirmez olmaları yiyecekleri daha uzun süre taze tutar  ve dökülmeleri önler.

Kesme Tahtaları

Kesme tahtalarımızı sadece kesim için kullanmıyoruz. Bunları servis tabağı ve sıcak yemeklerin dinlenme yeri olarak da kullanırız. 

 

 

Su Isıtıcısı

Ocakta bir tencerede su kaynatabilmemize rağmen, bir su ısıtıcısı hızlıdır. Su kaynadığında çoğu kapandığı için bebek bakıcılığı yapmamıza gerek yoktur. Ayrıca, suyu önceden kaynatmak için bir su ısıtıcısı kullanmak, makarna gibi kaynamış su gerektiren tarifler için pişirme süresini kısaltmaya yardımcı olur.

Tencere ve Tavalar

Kızartmalarımız veya pankek gibi tavada kızartma tekniği gerektiren herhangi bir şey için geniş tabanlı bir tava kullanırız. Ayrıca, bir veya iki porsiyon çorbayı yeniden ısıtmak için kullandığımız daha küçük bir tenceremiz de olmalıdır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu