Neden Tatlı Krizine Giriyoruz?

Ben her şeye varım lakin tatlıya asla hayır diyemiyorum diyenlerden misiniz? Pekala neden bu tatlı krizi? Aslında bu çok komplex bir soru ve içerisinde bir dolu ihtimal var. Bunlardan birincisi bedenin kâfi besin öğelerini alamaması ve bu eksikliğin tatlı isteğiyle baskılanmaya çalışmasıdır. Birebir vakitte öğünlerin karbonhidrattan yoksul olması durumu da tatlı isteğini tetiklemektedir. Kâfi ve istikrarlı beslenme baz alınarak bu sorunu çok kısa bir müddette aşabilirsiniz.

Sabah kahvaltısında karbonhidrattan yoksul beslenme gün içerisinde daha süratli açlık hissine neden olacak ve tatlı krizlerine davetiye çıkaracaktır. Uygun karbonhidrat alımı sağlanmalı ve besin öğelerinin istikrarı sağlanmalıdır.

Ara öğün tüketimi de tatlı krizleri için epeyce kıymetli bir ögedir. Kan şekeri fikir tatlı krizleri ve açlık isteği baş göstermektedir. Bu nedenle orta öğünler atlanmamalı ve vaktinde yapılmalıdır.

Aynı vakitte su tüketimi de bir öteki faktör olarak ele alınmalıdır. Az su tüketimi bedenin susuz kalmasına ve elektrolit istikrarının bozulmasına yol açacaktır. Günlük su tüketiminin sağlandığı durumlarda bu sorun ortadan kalkacaktır.

Yemeklerdeki tuz ölçüsü da bireylerin beden istikrarını etkilemekte ve çok tuzlu beslenmek tatlı gereksinimini tetikleyebilmektedir. Bu nedenle tuz tüketimini istikrarda tutmak epey kıymet arz eder.

Aynı vakitte posa yahut diyet lifinin bağırsaklara pek çok yararı vardır. Reaktif hipoglisemi durumlarında da epeyce yararlıdır. Posa, mide boşalmasını geciktirerek, daha uzun mühlet tok kalmamızı ve kana şekerin daha uzun müddette geçmesini sağlayarak, kan şekerinin ani yükselme yapmasını engelleyerek ve uzun müddet tıpkı düzeyde fiyat.

Yeterli ve istikrarlı beslenerek tatlı krizlerinin önüne geçilebilmekle birlikte insülin direnci ve insülin regülasyonun bozuk olduğu durumlarda bireye uygun diyetle olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

Başa dön tuşu