NEDİR BU YER FISTIĞI?

Kahvaltılarda, ortalarda ve her an her yer de rahatlıkla bulabildiğimiz yer fıstığı hakkında neler biliyoruz? Yararları ve ziyanları var mı? Diyetimizde ne kadar tüketmeliyiz yahut tüketmeli miyiz? İşte merak ettikleriniz ve bu soruların karşılıkları burada.

Yer fıstığı baklagiller ailesine ilişkin olup %45-60 oranında yüksek yağ içeriğine sahiptir.%18 oranında karbonhidrat bulunmaktadır. Ülkemizde birçok bölgemizde üretimi yapılmakta olan yer fıstığı en çok çerez imalatında kullanılmaktadır.

Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığının son vakitlerde yapılan araştırmalara nazaran kardiyovasküler hastalıkların azalttığı ve bu hastalığa bağlı ölümlerin de önemli oranda azalttığı görülmüştür. Ayrıyeten yüksek kolestrolü düşürdüğünü, kan şekeri seviyesini denetimde tuttuğu görülmüştür. Yer fıstığı alternatif tıpta hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olup, birçok hastalığa şifa verdiği de bilinmektedir.

Fıstık kolon kanserine ve mide kanserine müsabaka riskini azaltmaktadır. İçerisinde bulunan birtakım asitler kanser yapan etkenleri etkilemekte olup, kanser oluşmasını engellemektedir.

Beyin gelişimine uygun gelen fıstık, kişinin zihin sıhhatini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıyeten fıstık depresyona karşı uygun gelmekte olup, içerisinde bulunan triptofan sayesinde azalmış olan serotini arttırarak depresyon nedenlerini ortadan kaldırmaktadır.

E vitamini sayesinde cilt için epeyce faydalıdır. Ciltte oluşan deri hastalıklarının giderilmesini, güneşten gelen ziyanlı ışınları engellemektedir.

Fıstığın yararlı olmasının bir başka sebeplerinden biri de protein, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko ve lif açısından varlıklı olmasından dolayıdır. Protein sayesinde kas ve kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Ancak şunu unutmamalıyız ki içerisinde her ne kadar doymamış yağ oranı yüksek olsa da yer fıstığının kalorisi epey fazladır. 100 gramı 567kcal olan fıstığın günlük 10 adetle hudutlu kalması hem sizin fazla kalori almamanızı hem de sıhhat açısından faydalı olmasına yetecektir.

Yer Fıstığı Nasıl Tüketiyoruz?

Yer fıstığını bitkisel yağ olarak, çerez yahut kahvaltılarda fıstık ezmesi olarak tüketebiliriz. Fıstık ezmesinin günlük 2 tatlı kaşığı ile sonlandırılmasını ve beslenmenizde yağ yerine geçtiğini unutmayınız.

Sizler için mesken üretimi fıstık ezmesi tanımına gelince;

Yarım kilo yer fıstığı

2 yemek kaşığı pekmez

Fıstıkları ayıkladıktan sonra pekmezle birlikte doğrayıcı makinanıza koyuyoruz ve büyük bir sabırla fıstıkların sıvılaşmasını bekliyoruz. Uzun mühlet gerektiren bir süreç olduğundan 10 dakikadan fazla sürebilir. Unutmayın ki günlük 2 tatlı kaşığı! Afiyet olsun…

Başa dön tuşu