O Başhekim Bir Daha Sözleşme İmzalayamayacak!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre, benzer bir eylemin bir sağlık personeli tarafından gerçekleştirilmesi durumunda, çeşitli disiplin cezası şekilleri bulunuyor.

KADEME İLERLEMESİ DURDURULURDU

Bu tür bir davranış, “Kademe İlerlemesinin Durdurulması” cezasıyla karşılık bulabilirdi. Ayrıca, teşvik ek ödemeleri gibi maddi destekler de ceza olarak kesilebilirdi.

Geçtiğimiz yıl Kumluca Devlet Hastanesi’nde yaşanan bir olayda bir başhekim, iki hemşireye görev yerini terk ettikleri için disiplin cezası vermiş ve onlara 500 kez “Ben salağım, servisimden başka servise gittim” cümlesini A4 kâğıtlarına yazdırmıştı. Bu olayın medyaya yansımasının ardından başhekim görevden alınmış ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından konuyla ilgili açıklama yapılmıştı.

Mahkemeden Ev Sahibine Kötü Niyet Tazminatı Kararı!

Mahkemeden Ev Sahibine Kötü Niyet Tazminatı Kararı!

Söz konusu başhekim hakkında yapılan disiplin soruşturması sonucunda, “Amirine veya mahiyetindekilere karşı küçük düşürücü davranışta bulunmak” fiilinden 60 ihtar puan cezası verildi ve görev yeri değiştirildi. Bu ceza, başhekimin meslek hayatı boyunca bir daha yöneticilik yapamayacağı anlamına geliyor.

Sözleşmeli yöneticilerin aldıkları ceza, sadece sözleşme imzaladıkları dönemi kapsar, bu nedenle kısa süre sonra tekrar sözleşme imzalayabilirler. Ancak, sağlık personelinin cezası dosyasında ömür boyu kalır.

Bakanlık müfettişleri Başhekim Uzman Doktor A. A. hakkında yürütülen soruşturmayı tamamladı. Soruşturma sonucunda başhekim A ‘Amirine veya mahiyetindekilere karşı küçük düşürücü davranışta bulunmak’ fiilinden 60 ihtar puan ceza verildi ve görev yeri değiştirildi.

Bu ceza puanına göre Alkan, meslek hayatı boyunca bir daha yöneticilik yapamayacak.

Başa dön tuşu