OBEZİTENİN TEMELLERİ:ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ

Obezite günümüzde en yaygın sıhhat problemidir. Vücut kütle indeksinin 25’in üzerinde olması olarak tanımlanır. Çocukluk çağı obezitesi sosyoekonomik durum ,yaş, cinsiyet yahut etnik kökene bakılmaksızın tüm dünya ülkelerini etkilemiştir. Kilolu çocuklar tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar üzere kronik hastalıklara hayatlarının ilerleyen periyotlarında daha yatkın olmaktadırlar.

Peki obezitenin temelleri ne vakit atılır ve yalnızca genetik yolla mı aileden miras olarak alınır? Bu soruyu cevaplamak için gebelik periyoduna geri dönüp bakmak gerekir. Gebeliğin 3. trimesterinde yani 6-9.aylar ortasında fetüsün (bebeğin) yağ hücrelerinin sayısı artmaya başlar.

Annenin gebeliği müddetince çok yüksek kalorili beslenmesi bebeğin yağ hücresi üretimini arttırır. Bu durum daha sonrasında bebeğin iştah ,nöroendokrin işlevleri ve güç metabolizmasında kalıcı değişikliklere neden olur. Hastalıklara olan genetik yatkınlık kişinin de %100 bu hastalığa sahip olacağı manasına gelmez. Genetik yatkınlık lakin uygun kaideler sağlandığında (kötü beslenme, hareketsizlik vb.) obezitenin meydana gelmesinde etkendir..

Başa dön tuşu