OKUL ÇAĞI(6-10 YAŞ) ÇOCUKLARINDA BESLENME VE ÖNERİLER

6-10 yaş ortası olan okul çocukları yavaş lakin daima bir büyüme gösterirler. Bu çağdaki beslenme biçimi; çocuğun yaşına, cinsiyetine, beden tartısına, fizikî aktivite seviyesine nazaran düzenlenir. Bu çağ çocuklarında oluşturulan beslenme tertibi ve alışkanlığı yetişkinlik periyodundaki beslenme biçimi için altyapı oluşturur. Bundan dolay ailenin bu periyotta çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmesi, beslenme eğitimi vermesi çok kıymetlidir.

Okul çağı çocuklarına uygulanacak beslenme programının hedefi, çocukların büyüme, gelişmelerini sürdürmeleri ve olumlu beslenme alışkanlıklarınınz oluşturulmasıdır. Çocuğun kâfi ve istikrarlı beslenmediğinin en değerli göstergesi büyüme ve gelişmesidir. Yaş ve cinsiyete nazaran percentil aralıkları takip edilerek büyüme ve gelişme izlenir. Yetersiz beslenme sonucunda büyüme ve gelişmeden geri kalınır, hastalıklara yakalanma riski artar. Bilhassa sıhhatsiz beslenme sonucunda şeker hastalığı (diyabet), kalp hastalığı, hipertansiyon, obezite üzere hastalıkların görülme riski artar.

Okul çağı çocuklarında sık görülen beslenme problemleri; zayıflık, şişmanlık, demir eksikliği anemisi (kansızlık), vitamin yetersizlikleri, iyot yetersizliği, kabızlık ve diş çürükleridir. Son yıllarda obezitenin de artması ile bu kümeye metabolik sendrom da dahil olmuştur.

ÖNERİLER

Okul çocuklarının en değerli sorunlarından biri kahvaltı öğününün yapılmamasıdır. Kahvaltı, gece boyunca aç kalan beden için elzem bir öğündür, bu yüzden günün en değerli öğünü olarak isimlendirilir. Kahvaltı yapmayan çocuklarda dikkat azalması, öğrenme yeteneğinde azalma üzere okul muvaffakiyetini etkileyecek aksilikler görülmektedir. Bu yüzden her çocuk (aslında her insan) sabah muhtaçlığı olan güç ve besin ögelerini içerecek biçimde kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltıda; süt, yumurta, peynir, zeytin, omlet/menemen, yeşillik, ekmek, meskende yapılmış taze sıkım meyve suyu, tahıl gevreği üzere besinler birkaçı kesinlikle bulunmalıdır.

Yaşam uzunluğu sürdürülecek beslenme alışkanlıkları bu evrede oluşur. Bu yüzden aile yahut diyetisyen kesinlikle çocuğa beslenme eğitimi vermelidir, besin piramitleri ile çocuğun aklında kalacak görsel metotlar eğitim sırasında kullanılmalıdır.

Ortalama olarak 6 öğün beslenme (kahvaltı, kuşluk, öğlen, ikindi, akşam ve yatsı) çocuğun sağlıklı bir formda büyüme ve gelişmesini sağlaması açısından kâfi olacaktır.

Beslenmede çeşitliliğe yer verilmelidir ve 4 besin kümesindeki besinler de kâfi ölçüde alınmalıdır. Böylelikle besin ve besin öğeleri eksiklikleri görülme oranı azalır.

Başa dön tuşu