Beslenmede Yeni Kurallar

Beslenme, makul temeller üzerine oturan, her geçen gün üzerine yeni tuğlalar örülen yeni bir bilim kısmı. Doğduğumuz andan itibaren hayatımızın her anında besinler var. Hepimizin ebediyen ilgisini çeken besinler hakkında merak edilen trendler günden güne değişmekte, kimi vakitler akılları karıştırmakta. Gelin birlikte beslenmenin kurallarını sağlam temellere oturtalım, bilgilerimizi hep şimdiki tutalım.

Ekmeği Kes Trendi

Beslenmede ki en tanınan trend olan ekmeği hayatımızdan çıkarma fikri ile başlayalım. Ekmek hayatımızda olmalı mı? Büsbütün çıkarmak ne kadar gerçek? Ekmek sahiden ziyanlı mı? Birlikte göz atalım.

Ekmek ve türevleri yüzyıllardır sofra kültürümüzde eksik olmayan besinlerden. Ekmek denince akla birinci olarak ekmek çeşitleri ile birlikte pilav ve makarna gelir. Halbuki sağlıklı diye düşünerek kaşık kaşık yediğimiz yulaf ezmesinden tutun içimizi ısıtan çorbaya, kış akşamlarının vazgeçilmezi kestaneden tutun sinema keyfimizin eşlikçisi mısıra, leblebiye kadar ekmek yerine geçen besinler çok geniş yelpazeye sahip. Börek, poğaça, pizza, mantı üzere besinleri unutmuyoruz tabi ki. Evet beyaz ekmeğin bedenimize yararı içeriğindeki bileşenlerin eksikliğinden ötürü daha az lakin tam buğday, çavdar, ekşi mayalı ekmeğin birçok yararı var. Medikal manada bir rahatsızlığı olmayan şahısların günlük ömürde ekmeğe kesinlikle yer vermesi gerekiyor.

Yapılan araştırmalara nazaran kâfi karbonhidrat kaynakları tüketen bireyler tüketmeyen bireylere nazaran hem daha sağlıklı sonuçlara sahip hem çok daha kolay gayesine ulaşıyor. Tabi bu noktada kişinin gereksinimine uygun porsiyonların belirlenmesi epey önemli!

Gebelik periyodunda bebeğin zeka gelişiminde hayli büyük ehemmiyete sahip karbonhidrat kaynaklarını sebzelerden, meyvelerden, ekmek ve türevlerinden annenin medikal durumuna uygun çeşit ve porsiyonda düzenlemek biz diyetisyenlerin görevi… Geleceğimiz çocuklarımızın zeka puanının düşük olmaması için annenin gebelik devri boyunca kâfi ve istikrarlı beslenmesi ana kriterlerden. Genel tabloya nazaran yorum yapacak olursak atalarımızın beslenme alışkanlıkları, tükettikleri her bir lokma geleceğimiz hakkında kelam sahibi. Bu türlü büyük sorumluluklarımız varken eksik beslenmek, yanlış bilgiler ışığında ilerlemek ne kadar yanlışsız?

Başa dön tuşu