OKUL ÇOCUKLARINDA BESLENME

Besin kümelerini et kümesi, süt kümesi, zerzevat ve meyveler, tahıllar olarak 4 kümeye ayırabiliriz. Çocukların bu 4 besin kümesinden kâfi ve istikrarlı tüketmesi gerekmektedir. Besin kümeleri yararları ve çocuklarınızın tüketmesi gereken ölçüler şöyledir:

ET KÜMESİ: Bu kümede kırmızı et, tavuk eti, hindi eti, balıketi ve öteki deniz eserleri yer almaktadır. Et kümesi denildiği vakit aklımıza et dışında yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlarında gelmesi gerekir zira bu besinlerinde protein oranları etler kadar yüksektir. Et kümesi protein içeriği ile çocuğunuzun büyüme ve gelişmesinde değerli bir yer tutmaktadır. Tıpkı vakitte B vitamini ile hudut sistemine olumlu tesirleri olacaktır. Çocuğun kurubaklagil tüketmesi kâfi posa alımı için değerlidir. Günlük 2-3 köfte kadar et, tavuk, balık ya da hindi tüketilmelidir, haftada 3-4 kere yumurta ve haftada 3-4 kez bir porsiyon kurubaklagil tüketilmesi büyük ehemmiyet taşımaktadır.

SÜT KÜMESİ: Bu küme süt, ayran, yoğurt, kefir, peynir üzere besinleri içerir. Protein içerikleri yüksektir bu nedenle çocuğunuzun büyüme ve gelişmesine katkı sağlayacaktır. Süt kümesi kalsiyum minerali için uygun bir kaynaktır ve diş, kemik sıhhati gelişimi ve korunması için değerli bir kümedir. Genel olarak her çocuğun günde 2-3 su bardağı süt ya da yoğurt bunun yanı sıra 1 kibrit kutusu kadar da peynir tüketmesi gerekmektedir.

EKMEK VE TAHIL KÜMESİ: Bu küme ekmek, makarna, bulgur, pirinç üzere besinleri içermektedir. Karbonhidrat içeriği yüksek olan bu küme günlük gücümüzün karşılanmasında kıymetli bir yer tutmaktadır. Rafine olmayan tahılların B vitaminleri ve posa içeriği dikkatimizi çekmektedir. Günlük tüketilebilecek ölçüler: 4-6 orta dilim ekmek yani yaklaşık 200-300 gram ekmek, bir porsiyon makarna-pilav (6-8 yemek kaşığı) ya da 1 orta dilim börek ve 1 kâse çorba. Bu ölçüler çocuğunuzun kilosu dikkate alınarak bir uzman dayanağı ile düzenlenmelidir.

MEYVE VE SEBZELER: Renkleri ile bizleri kendilerine çeken meyve ve sebzeler güçlü vitamin ve mineral içeriği ile sıhhatimize sağlık katmaktadır. Bilhassa C vitamini içeriği ile dikkatimizi çeken meyve ve sebzeler bağışıklığı güçlendirici ve cilt sorunlarını önleyicidir. Posa içeriğinin de yüksek oluşu çocuklarınızı sindirim sistemi rahatsızlıklarından koruyacaktır. Günde kesinlikle en az 5 porsiyon meyve ve zerzevat tüketiminin çocuğunuzun sıhhatine olumlu tesirleri olacaktır.

Çocuk okula gitmeden kesinlikle kahvaltı yapmalıdır. Bütün bir gece süren açlığın gerisinden bedene güç sağlamak, bedeni çalıştırmak için kahvaltının kıymeti büyüktür. Kahvaltı yapılmadığı takdir de dikkat bozukluğu, performansta azalma, baş ağrısı gözlenebilir. Yani okul muvaffakiyetini kahvaltı büyük oranda etkilemektedir.

Bir gün boyunca çocuğun zihinsel ve fizikî işlevlerini en düzgün düzeyde yapabilmesi için ana ve orta öğünlerinin sistemli denetimi gerekmektedir. Şeker, asitli içecekler, cips, çikolata yerine kuru yemiş, meyve, ayran, süt, ekmek ortası peynir domates yeşillik tercih edilmelidir. Birebir vakitte açıkta satılan besinleri tüketmek sıhhat açısından sakıncalıdır, pak ve sağlam olmayabilir. Çocuğunuzun yanına orta öğünlerini ve ana öğünlerini vermeniz yeterli bir tahlil olacaktır. Bu nedenle beslenme çantası büyük kıymet taşımaktadır bu noktada karşılaşabilecek bir sorun ise çocuğun kendisini arkadaşlarına karşı makûs hissetmesi olacaktır. Bu nedenle okul idaresi ve aileler ortasında sıkı bir bağ olmalıdır. Ebeveynler sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama konusunda bilinçlendirilmelidir. 2011 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı da bu bahis ile ilgili çalışmalara başlamıştır ve okul kantinlerini kontrol altına almıştır. Gayelerinin ise kantinlerde ziyanlı besinlerin olabildiğince az satılması ve her okulda diyetisyenin görevlendirilerek çocuklarında ailelerinde bilinçlenmesi olduğunu belirtmişlerdir.

Çocukların birebir vakitte fizikî, zihinsel ve duygusal açıdan gelişmesi için spor ile ilgilenmeleri de kıymetli bir yer tutarken çocuğa paklık eğitimleri de verilmesi değerlidir.

Başa dön tuşu