Okul Dönemi Çocuklarda Beslenme Önerileri

Okul periyodu çocuklarda okul öncesi çocuklar üzere daima bir büyüme gelişme içerisindedirler. Gerek sıhhatinin korunması gerekse ileriki yaşlarda oluşacak hastalıkların önlenmesinde bu devirdeki beslenmesi epey tesirlidir.

Beslenme sistemin oluşturulması birinci ailede başlamaktadır. Kâfi ve istikrarlı beslenmede alışkanlık edinilmesi gereken ön kıymetli öğün kuşkusuz sabah kahvaltıları olmaktadır. Bilhassa okul çağı çocukların gün içerisindeki performanslarını etkileyen en değerli öğün kahvaltıdır. Yapılan birçok çalışmada okul periyodundaki çocuklarda kahvaltı yapanlar ve yapmayanlar kıyaslandığında; dikkat dağınıklığı, algılamada zorluk, performans yetersizliği, güçsüzlük, yorgunluk üzere belirtilerin yapmayanlarda daha fazla olduğu saptanmıştır.

Bu devirdeki çocukların aile ortamının yanında farklı bir etrafı oluşmaktadır. Bu yüzden aile ile geçirilen vakitlerde bu alışkanlıkların hakikat bir biçimde öğrenmesi çok kıymetlidir. Siz de güne kahvaltı ile başlayarak çocuğunuzu buna teşvik etmelisiniz. Okula gitmeden hazırlayacağınız kahvaltıları çocuğunuzun okul performansını direkt etkilediğini göz gerisi etmemelisiniz.

Unutulmamalıdır ki çocukluk periyodunda kazanılan alışkanlıklar yetişkinlik periyodundaki alışkanlıkların temelini oluşturur. Kahvaltı yapma alışkanlığı edinmiş bir çocuk, öğrencilik hayatı boyunca bu alışkanlığını devam ettirme eğiliminde olacağından gelecekte sağlıklı bir yetişkin olarak hayatını devam ettirecek ve örnek olacaktır.

Okul öncesi devirde olduğu üzere sağlıklı karbonhidrat, protein, yağlar vitamin ve mineraller sofralardan eksik olmaması gereken besin kümeleridir. Okul öncesinden temel farkı bu periyottaki çocukların günlük tüketmesi gereken güç ölçüleri daha fazladır. Bunun için çocukların kilosu, yaşı, uzunluğu, cinsiyeti, etraf şartlarını göz önüne alarak güç gereksinmesini kâfi ve istikrarlı bir halde tamamlaması gerekmektedir.

Kahvaltılarda karbonhidrat kaynağı olarak çavdar yahut tam tahıl ekmekleri, zerzevat, meyve yahut meyve suları, protein kaynağı olarak peynir, yumurta, süt ve yoğurt, yağ kaynağı olarak zeytin, ceviz, badem, fındık, bal yahut pekmez üzere sağlıklı besinlerle zenginleştirilmiş bir menü tüketilmesi önerilir.

Eğer çocuğunuz okulda kahvaltı yapıyorsa kesinlikle bir beslenme çantası edinmelisiniz. İçerisine her gün kahvaltı yapmayı istemesi için farklı besinler koymaya çalışabilirsiniz. Örneğin; bir gün içerisinde peynir ve zeytin ezmesinin olduğu bir sandviç, bir gün peynirli ve domatesli bir tost başak bir gün haşlanmış yumurta, ceviz, salatalık, ekmeğin olduğu bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Ayrıyeten büyüme gelişmesi için değerli olan sütü günlük olarak beslenme çantasına koymaya çalışmalısınız.

Başa dön tuşu