Ortoreksik misiniz?

  • Ortoreksik misiniz?

Aşırı yeme (obezite) ve Yememekten (anoreksiya) farklı bir sorun olan ‘Sağlıklı Yeme Takıntısı’ yani Ortoreksiya; yenilen yiyeceklerin kalitesine, şeker, yağ, tuz oranına, düşük güçlü olmasına,katkı hususu içermemesine,organik ve vitaminler tarafından varlıklı taze yiyeceklerden oluşmasına dikkat edilen bir diyet tüketimidir. Tek istikametli beslenmek, sağlıklı yiyeceklere çok bağılılık üzere durumlara sebeb olabilir.

  • Sağlıklı yiyeceklere çok bağımlılık ruhsal dengeyi bozar!!

Sürekli sağlıklı yiyecekler yemek ve yediklerinin taze işlenmemiş olmasına dikkat etmek, zerzevatları meyveleri çiğ tüketmek ve bunları takıntı haline getirmek belirli bir müddet sonra yeme bozukluğunu ortaya çıkarabilir. Diyet yapan bireylerden farkı kalmayan bireylerde bu durum ruhsal açıdan istikrarları bozar ve bu durumun daha da artması daha önemli rahatsızlıklara yol açabilir.

  • Tek istikametli beslenmek farklı sonuçlar doğurabilir.

Günümüzde toplumsal medya hesaplarında görmeye başladığımız ne kadar fit bir manzaraya sahibiz üzere algılar bizlerde formu ön planda tutup tek istikametli beslenmeye hakikat yönlendirmektedir. Ve bizler bu algılarla tek taraflı beslenmeye devam edersek beslenmemizi takıntı haline getirebiliriz ve bunun sonucunda yeme bozukluğu durumları yaşayabiliriz. Bu nedenle takıntı yapmadan istikrarlı ve şuurlu beslenmeliyiz.

  • Günlük alınan kaloriyi hesaplamak

Hayatın içinde geniş bir alana sahip olan beslenme, günün her saatinde ve her anında bizimledir. Bu nedenle gün içinde ne kadar yağ, güç, vitamin aldım diye düşünüp daima fikir olarak bunlarla meşgul olmak bizlerin ruhsal sıhhatini etkileyebilir. Ve bu niyetler bizleri toplumsal ortamlardan yavaşça soyutlayabilir. Arkadaş etrafımızdan ayırabilir. Yemek yeme kişinin kendini toplumdan soyutlamasına ve cezalandırmasına bir sebeb değildir. Bu yüzden sağlıklı yemek yeme takıntısının sağlıklı olmadığını unutmamalıyız.

Başa dön tuşu