ORUÇ BİTTİ ŞİMDİ YEME ZAMANI !!!

Ramazan ayı boyunca oruç tutan bireyler, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme nizamında meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda olağan yeme nizamına geçtiklerinde ruhsal olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girmektedirler. Kimi bireyler hala kendilerini oruç tutuyor zannederken, kimi bireyler ise ‘oruç bitti artık yeme zamanı’ diyerek çok ölçüde besin tüketirler.

Ramazan ayı bayunca dinlenmeye çekilen mide, bayram ve bayram sonrasında çok yemek yeme ile birlikte birtakım sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Bunların en değerlisi hazımsızlık ve mide sorunlarıdır.Özellikle bu periyotta hamurlu tatlı tüketimi kandaki yağ ve kolesterol seviyesini de yükseltebilir. Bu yüzden bayram müddetince hamurlu ve şerbetli tatlılar yerine daha hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tüketmenizi öneririm.

Vücudun eski tertibine dönme sürecinin daha yumuşak ve sağlıklı bir formda olması için güne kahvaltı edilerek başlanılmalı az ölçüde ve sık aralıklarla beslenilmelidir.

Bayram gezmeleri, tatil, davetler günlük sistemimizi bozacağı için orta öğünleri kaçırmaya en meyilli olduğumuz devirdir. Denetimi elde tutabilmek için, konuttan çıkmadan evvel tüketeceğiniz yağsız süt eserleri, fındık, badem üzere yağlı tohumlar yahut çantanızda/arabanızda bulunduracağınız kuru meyve atıştırmaları hem pratik olacak hem de size sunulanların ölçülerini denetim etmenizi sağlayacaktır.

Bayram ziyaretleri sırasında artan çay ve kahve tüketimi çok ölçülerde olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide sorunlarına sebep olabilmektedir. Bilhassa kalp hastaları, yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmelidir.

Sıcak havalara denk gelen bayram günlerinde 2,5-3 lt su tüketimine dikkat edilmelidir.

Bayram günleri tıpkı vakitte tatil günleridir. Ağır tempodan ötürü idman yapmaya fırsat bulamayanlara ,bayram tatili müddetince gün içerisinde 1 saat tempolu yürüyüş yapmalarını öneririm.

Diyabetliler, kalp hastaları, yüksek tansiyonu olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar tedavilerini olumsuz etkileyecek besinlerin tüketimine dikkat etmelidirler.

Başa dön tuşu