Ruhumuzu Beslemek

Bugün güne uykunuzu almadan uyanmış, trafikte öfkelenmiş, gün içinde okulda yahut işte yetiştirmeniz gereken işler sizi germiş ve gün sonunda yorgunluktan keyfiniz kaçmış olabilir. Pekala ruh halimiz sırf bu durumlardan mı etkilenir ? Yanıtı bile sizi keyifli edecek, elbette hayır. Besinlerin içerisinde bulunan birtakım besin ögeleri beynimizdeki kimyasal kompozisyonu değiştirmektedir, bu besin ögeleri bizi memnun eden Serotonin unsurunun öncü unsurlarıdır. Bu da demek oluyor ki serotonin yani memnunluk hormonunun üretilmesine yardımcı olan triptofanı çokça içeren besinleri hakikat bir halde tüketirsek memnun olmamak için hiçbir sebebimiz kalmayacak.

Serotonin hormonu ruh halini düzenler, sakinlik hissini oluşturur, açlığı ve iştahı azaltmaya yardım eder. Serotoninin seviyemiz düşük düzeylerdeyken daha agresif, hudutlu, mutsuz hisseder ve önemli uyku sorunu yaşarız. Burada değerli olan nokta serotoninin %85-95’inin bağırsaktan üretiliyor oluşudur. Bu nedenle keyifli olmak için öncelikle bağırsağımıza güzel bakmalıyız. Bağırsağımızın sıhhati için çokça lif içeren zerzevat, meyve ve tam tahılları beslenmeye katmalı, probiyotik ve prebiyotiklerden takviye alınmalıdır. Ayrıyeten, bedenimizde serotonin üretilirken demir, çinko, C vitamini, B12, B6 üzere vitamin ve minerallere gereksinim duyulmaktadır. Fakat kâfi ve istikrarlı beslenme tam manasıyla gerçekleştirilemediğinde bedenimize bu sayılan vitamin ve minerallerin eksikliği görülmektedir. Ve sonuçta serotonin üretim sistemi işleyemediğinden vücuttaki  serotonin seviyesi düşecek ve üstte saydığımız semptomlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle önceliğimiz kâfi ve istikrarlı beslenmeyi sağlamak olmalıdır.  

Özellikle karbonhidratlı besinleri yani tatlı, makarna, ekmek üzere besinleri tükettiğimizde kendimizi daha keyifli hissederiz. Nedeni ise serotoninin karbonhidratlar aracılığı ile üretilmesidir. Bu yüzden, kendimizi gerilimli ya da üzgün hissettiğimizde salata yerine çikolata ya da tatlı yiyip kendimizi memnun hissetmek isteriz. Bedendeki düzenek aracılığı ile kendimize öğrettiğimiz bu davranış ise bize lakin anlık, kısa müddetli memnunluk verir. Zira bunu davranış haline getirdiğimiz takdirde beden yükü kazanımı olması kuvvetli ihtimaldir. Beden yükü artışı ise başta sıhhatimizi olumsuz etkileyerek pek çok taraftan bizi memnun etmeyecek bir durumdur. Bu nedenle bizi kısa bir mühlet için memnun eden fakat uzun vadede hiç de memnun etmeyecek olan besin seçimlerini davranış haline getirmemek çok değerli. Pekala hangi besinleri tercih ederek memnunluk hormonumuzu arttırabiliriz ?

Triptofan amino asidi aracılığı ile serotonin hormonu salgılanır. Bu nedenle triptofan kaynakları bizim için çok değerlidir. Peynir, yumurta, kırmızı et, hindi eti, tavuk eti, yağlı balıklar, badem, fındık, fıstık, ceviz, yulaf, muz, çilek, bitter çikolata triptofandan varlıklı besinlerdir. Yanlışsız bir beslenme programı ile triptofandan azamî faydayı sağlayarak kendinizi keyifli edebilirsiniz. 

Mutlu Eden Diyet 

Kahvaltı : 

Yulaf kasesi :

3 kaşık yulaf ezmesi

3 bütün ceviz

4-5 yemek kaşığı probiyotik yoğurt

10 adet çilek 

Ara :

1 litre su 

1 fincan yeşil çay 

Öğle Yemeği :

6 kaşık kepekli makarna

90 gram ton balığı

Yeşil salata

Ara :

10-15 adet çiğ badem yahut fındık

1 küçük uzunluk muz yahut 3 kare bitter çikolata 

1 bardak şekersiz kahve 

+ 1 litre su 

Akşam Yemeği :

120 gram ızgara hindi eti

1-2 dilim tam tahıllı esmer ekmek

Yeşil salata

Ara :

0.5 litre su 

1 bardak kefir 

(Uykudan en az 2-3 saat evvel orta öğün yapılmış olmalı.)

(Örnek beslenme programıdır, sıhhat sorunu olmayan yetişkin bireyler için önerilmiştir.)

Başa dön tuşu