Performans Düşmanları

Temponuz değişmemesine karşın son vakitlerde daha çabuk yoruluyorsunuz, halsizsiniz, daha fazla uyumak istiyorsunuz, odaklanmakta zorlanıyorsunuz… Bütün bunlara ek olarak saçlarınızın daha fazla döküldüğünü, olağandan daha fazla üşüdüğünüzü, daha hudutlu ve depresif olduğunuzu fark ettiniz. Tek tek düşününce kıymetsiz üzere görünen bu belirtiler bir ortaya geldiğinde yaşantınızı hayli zorlaştırabilir. bunlara sebep olabilecek 3 farklı metabolik durumdan bahsedeceğim. birincisi;

Hipotiroidi; Tüm beden işlevlerini ve metabolizmayı düzenleyen, beden işlevlerinin devamı için hayati olan tiroid bezinin az çalışması nedeniyle görülür. Metabolizma yavaşladığı için tıpkı ölçüde yeseniz bile eskisine oranla %15-30 kilo artışı görülebilir. Hipotiroidi için özel bir diyet tedavisi yok, lakin dikkat edeceğiniz birkaç ufak nokta ile kilonuzu koruyabilir, kilo verebilirsiniz. 

Demir (Fe) eksikliği; Yetersiz beslenme, emilim bozuklukları, gebelik sırasında artan ihtiyaç ve kanamalar nedeniyle görülür.Fe tarafından en varlıklı kaynaklar karaciğer, dana eti, hindi ,tavuk, yumurtadır. Yeşil yapraklı sebzeler de Fe istikametinden güçlü olsa da emilimi düşüktür.

C vitamini Fe emilimini artırırken,kalsiyum azaltır. Öğünlerde demir kaynağıyla birlikte salata tüketirken kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peyniri de orta öğünlerimizde tüketmemiz fe emiliini atırır. Çay ve kahvedeki kimi bileşikler de Fe emilimini azaltacağı için yemekten 2 saat sonra tüketmekte yarar var.

B12 eksikliği; Sadece hayvansal kaynaklarda bulunan B12; DNA sentezi ve hudut sistemi için hayli değerli bir vitamin. Bedende depolandığı için eksikliğinin fark edilmesi yıllar sürebilir. Gastrit, ülser, çölyak üzere hastalıklar, yaşlanma, alkol kullanımı B12 eksikliğine neden olabilir. B12 vitaminini çokça alabilmek için et, süt, yumurta, ciğer, ve balık tüketmeye itina gösterin.

Vitamin B12’nin önemli yoksunluğu anemiye neden olur ve dayanıklılık çalışma performansını azaltır.

Bu 3 hastalık birbirine çok emsal belirtiler gösterse de aslında çok kolay bir kan testi ile birbirlerinden ayırt edilebilirler. Hekiminizin değerlendirmesinden sonra yapılacak tıbbi tedaviye ek olarak beslenme tedavisi ile eski enerjik sağlıklı halinize çarçabuk kavuşabilirsiniz.

Başa dön tuşu