Polikistik Over Sendromu (PKOS)

Üreme çağındaki bayanlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Yumurtalıklarda oluşan küçük, yeterli huylu kistler nedeniyle, yumurtlayamamak, adet düzensizliği, tüylenme (hirşutizm), sivilcelenme ve kilo sorunu olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Kısırlığa kadar giden PKOS tedavi edilmediği sürece Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık ve kanser üzere hastalıklara kapı açmaktadır.

PKOS’un belirtileri;

1.Ergenlik devrinde bir ya da iki adet devri sonrası adet görememe

2.Adet düzensizlikleri

3.Olağan dışı kanama

4.Vücutta fazla kıllanma

5.Yüzde ve sırtta çok sivilcelenme

6.Cilt dokusunda değişiklik

7.Hamile kalmada zorluk ya da kısırlık

8.Kilo alma

9.Aşırı saç dökülmesi

10.Ses kalınlaşması

11.Göğüs ölçüsünde değişiklik

PKOS’da birincil tedavi yolu, yük kontrolüdür. Diyet tedavisi, ilaç tedavisinin yanı sıra uygulanması gereken en değerli tedavi formüllerindendir. PKOS’da diyet tedavisi ile yük kaybı ve kan glikozunun dengelenmesi, insülin direncinin azaltılması, hasebiyle androjen (erkeksi hormonların) seviyelerinin ayarlanması hedeflenmektedir.

PKOS diyet tedavisi kısa vadede; tartı kontrolünün sağlanmasını, sivilce ve tüylenme belirtilerinde güzelleşme, gebelik oranında artış sağlarken; uzun vadede de, kardiyovasküler hastalık, Tip 2 diyabet ve kanserden korunmada büyük değer taşımaktadır.

PKOS’da diyet tedavisi;

Düşük glisemik indeks,

Düşük glisemik yük,

Yüksek protein,

Düşük karbonhidrat,

Doymamış yağ asitleri,

Omega-3,

B12,

Magnezyum,

Folik asit,

C vitamini,

D vitamini,

Çinko,

Potasyum,

Koenzim Q10,

K vitamini,

Demir, içerikli beslenme planı, bir uzman tarafından şahsa has ölçüleri hesaplanarak, sistemli denetimleri sağlanacak formda uygulanmalıdır.

Diyet tedavisinin yanı sıra antrenman de PKOS’da büyük değer taşımakta ve hastalık seyrinde kıymetli derecede olumlu tesirleri bulunmaktadır.

PKOS’lu hastalar için önerilen idmanlar ve müddeti;

BKİ≥25kg/m²(fazla kilolu/ obez) olanlar için idman haftada en az 150 dakika olmalıdır. Haftada 90 dakikalık kardiyo biçimi antrenmanların yüksek şiddetle (%60-%90 azamî kalp atımı) uygulanması, hastalık belirtilerini azaltmaktadır. PKOS’lu hastalarda hem kardiyo hem de dayanıklılık idmanlarının birlikte mümkün daha yüksek fayda sağlamaktadır.

PKOS tedavisi tam olarak bütüncül bir çalışma sonucu yani; beslenmeden antrenmana, ruhsal dayanaktan ilaç tedavisine komplike bir çalışma ve sistemli takip ile yüksek oranda olumlu karşılıklar vermektedir.

Hiçbir hastalık hayatın sonu değildir. Hoş sonuçlar için mutlak bir uğraş ile sabır gerekmektedir.

Asla pes etme ve en kaliteli hayat standartları için gereken çabayı sarf etmeye çabucak artık başla, hayat sana güzellikleriyle cevap verecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Başa dön tuşu