Polikistik Over Sendromunda Beslenme

Polikistik over bayan östrojen ve progesteron hormonlarında bir dengesizlik olması durumudur. Bu hormonal dengesizlik polikistik over sendromuna (PCO), yumurtalıklarda birçok küçük yeterli huylu kist oluşmasına neden olur.

bu sendrom bilhassa son yıllarda artan görülme sıklığıyla bayanların kabusu oldu pekala sebebi ne? şimdi bilimsel olarak kanıtlanmış tam bir nedeni yok ancak yapılan araştırmalarda tıpkı ailedeki bayanlarda sıklıkla görülmesinden ötürü genetik olma ihtimalinin olduğu söylenenler ortasında bunun dışında polikistik overla ilgili şunu biliyoruzki insülin direnciyle fazlaca bağlantılı bir sıhhat sorunudur.

Artmış insülin androjen fazlalığına neden oluyor. Fazla androjen ise akne, tüylenme, kilo artışı ve yumurtlama sorunlarına yol açıyor, bu nedenle son yıllarda obezite sıklığının artmasına paralel olarak polikistik over sendromununda görülme sıklığı %10 larda %25 lere çıkmış durumda.

Peki kimler risk altında pek tabi yaş ilerledikçe polikistik over sendromunun görülme riski artıyor lakin bunun önlenmesi engellenmesi ise ergenlik vaktinde oluşturulan beslenme ve hareket alışkanlıkları ile oluyor bilhassa kız çocuklarının küçük yaştan itibaren sağlıklı alternatiflere yönlendirilmesi ve pasif masa başı ya da bilgisayar başı oyunları yerine hareketli oyunlara yönlendirilmesi çok değerli .

Polikistik over sendromu belirtileri nelerdir?

Sendromun belirtileri ve şiddeti bireyden şahsa değişmekle birlikte en çok görülen belirti ise adet düzensizliği ve adet devirlerinde olan çok şiddetli ağrıdır. Bunun dışında tüylenme, seste kalınlaşma, fazlaca akne oluşumu, kilo alma ve gebe kalamama da belirtiler ortasındadır.

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Öncelikle bilhassa bu hastalık sonucunda gebe kalamayan bayanların şunu bilmesi gerekiyor ki sendromun oluşturduğu kısırlık geçicidir ve tedavi uygulanıp hormonlar olağan seviyeye geldiğinde gebe kalmanızın önünde bir pürüz kalmayacaktır. O vakte kadar hekiminiz size tedavide kullanılan doğum denetim hapları verebilir ya da ileri boyutlarda ise ameliyat edebilir  ancak bütün bu tedavilerin yanında tedaviyi arttırıcı olarak ya da sendromun başlangıcında direk ana tedavi olarak beslenme sisteminizin değiştirilmesi kaidedir ve asla ihmal edilmemelidir.

Polikistik over beslenme tedavisi

1) Hayatınızdan birinci olarak fazla ölçüde aldığınız yağları azaltmalı günlük almanız gereken yağ ölçüsünü ise yararlı bitkisel yağlardan almalısınız.

2) Bol lifli beslenmeli ve beslenme rutininize kesinlikle baklagilleri eklemelisiniz.

3)Her gün en az 2 porsiyon zerzevat ve 2 porsiyon meyve tüketmelisiniz .

4) Hazır ve paketli besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız

5) İnsülin hormonunun olağan seviyede salınması için hayatınıza antrenmanı kesinlikle katmalı ve günde en az 30 dakika idman yapmalısınız.

6)Eğer şiddetli bir kilo sorununuz varsa en kısa müddette bir uzmandan yardım almalısınız.

Başa dön tuşu