Probiyotik Ve Prebiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

İnsan sıhhatini düzgünleştirmek için bakterilerin kullanılması fikri, 1900’lü yılların başından beri daima var olmuştur. Beşerler bu fikri yakın vakte kadar pek benimseyememiş olsalar da artık günümüzde probiyotik ve prebiyotik eserler epey hak ettikleri yeri almış durumdalar. Hatta şimdilerde yalnızca sıhhati korumak için değil çoğunlukla gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde ve önlenmesinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Probiyotik ve Prebiyotikler Nelerdir?

Vücudumuzda sağlıklı kalmamıza yardımcı olacak milyarlarca bakteri vardır. Hatta en büyük bakteri popülasyonun bağırsaklarımızda bulunduğunu söyleyebiliriz.

İyi bakteriler ve berbat bakteriler bağırsaklarımızda bir istikrar içinde bulunurlar. Şayet bu istikrar makûs bakterilerin artması biçiminde bozulursa sindirim zahmetlerinin ve gastrointestinal semptomların görülmesi kaçınılmaz olur. Bu âlâ bakterilerin bağırsaklarda tekrar sayılarını arttırmak ve olması gereken dengeyi sağlamak için probiyotik yahut prebiyotik kaynakları tüketilmeli yahut bunların destekleri kullanılmalıdır.

Probiyotikler

Kelime manası “yaşam için” dir.

Probiyotikler, Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran, sıhhatimizi olumlu olarak etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler, fermente eserler ve soya eserleri de dahil olmak üzere birçok besin eserinde ve desteklerinde bulunabilir. Probiyotik bakteriler, mide boyunca bağırsaklara ulaşıncaya kadar hayatta kalmayı başaran özel canlılardır.

Prebiyotikler

Prebiyotikler faydalı bakterilerin büyümesini teşvik eden hususlardır. Yani prebiyotikler probiyotikler için bir besin olarak düşünülebilir. Probiyotikler canlı mikroorganizmalar iken, prebiyotikler canlı değildir. Birçok prebiyotik insan bedeninin sindiremediği fakat faydalı bakteriler için harika besin kaynakları üreten karbonhidratlardır. Prebiyotikler, bedenimizde yaşayan yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olurken öteki yandan bu bakterilerin bulundukları yerde de uzun müddet hayatlarına yardımcı olurlar.

Probiyotik Ve Prebiyotiklerin Yararları Nelerdir?

Probiyotik ve prebiyotikler yapı olarak birbirlerine benzemeseler de maksatları birebir diyebiliriz. Zira her ikisi de bedenimizdeki sağlıklı bakteri popülasyonunu arttırma hedefindedir. Sağlıklı bakteriler, sindirim sistemimizde kollayıcı bir kalkan oluşturarak ziyanlı bakterilerin ve virüslerin bedenimize girmesini mahzurlar. Sağlıklı bakterilerin varlığıyla birlikte bağışıklık sistemimiz müdafaa altına alınmış ve bir tehdide karşı karşılık vermeye hazır hale gelmiştir.

Bazı bakteriler ise bağırsaklarda tükettiğimiz besinlerden K vitamini ve kısa zincirli yağ asitleri oluştururlar. Kısa zincirli yağ asitleri, kolonu müdafaa altına alan ve çevreleyen hücrelerin en önemli besin kaynağıdır. Bu hücreler de ziyanlı hususları, virüsleri ve bakterileri dışarıda tutmaya yardımcı olan güçlü bağırsak bariyerini geliştirirler. Bu sayede bedenimizde inflamasyon ve kanser riski azalmış olur.

Başa dön tuşu