Su Tüketiminin Doğru Zamanı | Diyetisyen Tavsiyesi

İnsan vücudunun %60’ının su olduğunu düşündüğümüzde; doğru zamanda ve doğru miktarlarda su tüketimimizin önemini daha iyi kavrayabiliriz. Vücudumuz için en sağlıklısı renksiz, kokusuz, su tadında ve ph’ı 7-8,5 arasında olan sulardır.

Böbrek sağlığını korumak için günlük alınan her bir kalori başına 1 ml sıvı içilmelidir. Ortalama 2-3 litre su içilmesi günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Yeterli miktarda su içiyor muyum?

Aslında bunu anlamanın çok pratik bir yöntemi var. Özellikle sabah kalktığınızdaki ilk idrarınız olmak üzere gün içerisinde de idrar renginizi kontrol ederek su içiminizi gözlemleyebilirsiniz.

Eğer idrarınızın rengi beyaz- açık sarı ise tebrikler vücudunuzun ihtiyacı olan suyu gün içerisinde tüketmişsiniz. Ancak eğer idrarınızın rengi koyu sarı- kahverengi arası ise gün içerisindeki su alımınız eksik kalmış demektir.

Ne zaman su içmeliyim?

    Öncelikle; eğer kendini susamış hissediyorsan, su içmek için geç kalmışsın demektir. Susamış hissetmeyi beklemeden gün içerisinde oda sıcaklığındaki suyu oturarak ve yavaş yavaş içmelisin. Tek seferde bardak bardak su içmek yerine içmen gereken miktarı gün içerisine yaymalısın. Su şişesini gün içerisinde göz önünde tutman ve/veya çeşitli su hatırlatıcısı uygulamaları bu konuda sana yardımcı olabilir.

    Gün içerisinde tükettiğimiz çay/ kahvelerin diüretik yani vücuttan su atılımını arttıran etkisi olduğunu biliyor muydun? gün içerisinde tükettiğin çay / kahve miktarına bağlı olarak alman gereken su miktarı da artıyor. Pratik olarak her 1 fincan çay/ kahve’den sonra 1-2 bardak su içmen sana bu konuda epey bir yardımcı olacaktır.

     Eğer gün içerisinde spor yapıyorsan, antrenman esnasında artan terleme ile birlikte vücuttan su atılımın da artıyor. Egzersizden 2-4 saat önce kilogramın başına 4-7 ml (ör: 70 kilo olan birey için 280-490 ml), egzersiz esnasında 15-20 dakikada bir 150-200 ml, egzersizden sonra ortalama 500 ml su tüketmen senin için yeterli olacaktır. 

 Yemekten yarım saat önce veya yarım saat sonra su içilmesini tavsiye ederim ancak yemek esnasında su içilmemesi gerekmektedir.

Son olarak; sabah aç karna güne 1 bardak ılık su ile başlamanı tavsiye ederim.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu