Probiyotikler İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Probiyotik sözü Latince “pro” ve “bios” köklerinden türetilmiş ve “yaşam için” manasına gelmektedir. Bedenimizde taşıdığımız en büyük organ, bağırsaklarımız tam tamına 350 m2 büyüklüğüne sahip ve probiyotiklerin de tıpkı vakitte yaşama alanı. Her birimiz, bedenimizdeki hücre sayısının 10 katı kadar probiyotik bakteriyi bağırsaklarımızda taşıyoruz. Kâfi ölçüde alındığında sağlıklı yaşayabilmemizi, hastalıklardan korunmamızı sağlayan bu bakterilere “Probiyotik Bakteriler” diyoruz.

Bu bakterileri dışardan daha fazla kazanmak, bağırsaklarımızda onlara daha fazla alan açmak, sayılarını mümkün olduğu kadar çoğaltmak çok kıymetli bir esirgeyici sıhhat ögesi. Unutmayın, bağırsaklarınızdaki probiyotikler ne kadar çok, ne kadar çeşitliyse sıhhatiniz da o kadar garanti altındadır. Probiyotikler hiçbir formda bağımlılık yapmaz.

Sağlıklı bir beyin için sağlıklı bir bağırsak olmalıdır

Doğru. Bağırsaklar ve beyin fizikî ve biyokimyasal olarak merkezi hudut sistemi ile birbirine bağlı. Vagus hududu bağırsaklar ve beyin ortasında sinyaller gönderen büyük bir hudut. Geçmişte bilim adamları, bir insanın bedeninde yaklaşık 100 trilyon bakteri ve sadece 10 trilyon insan hücresi bulunduğunu söylemişti. Lakin artık son kestirimlere nazaran bedenimizde yaklaşık 30 trilyon insan hücresi ve 40 trilyon bakteri var. Bu bakterilerin çoğunluğu bağırsağımızda, bu nedenle bağırsaklarınızı bağlayan hücrelere ve bedeninize giren her şeyle direkt temas halindedirler. Bu durumda kim kimin dünyasında yaşıyor tartışılır.

Fermente eserler güzel birer probiyotik kaynağıdır

Yanlış. Her canlı bakteri içeren fermente eser probiyotik besin olarak kabul edilmemektedir. Bu bakteriler bağırsağa canlı ulaşamaz, probiyotik sayılamaz. Başka bir yandan beslenme bir kar ziyan bağı ve fermente besinler tuz içeriği nedeniyle yüksek tansiyon hastalığına, ödeme sebep olabilir, reflü ve mide hassasiyeti yaratabilir.

Yoğurt, günlük probiyotik gereksinimimizi karşılamamız için kafidir.

Yanlış. Kelam konusu yoğurt birkaç bakteri tipini içeriyor. Ancak dışkı tahlilleri, yoğurttaki kimi bakterilerin bağırsağa canlı ulaşamadıklarını göstermiş. Başka bakteriler bağırsağa canlı olarak gelebilmişlerse de kalıcı olmamışlar. Bu yüzden yoğurdu probiyotik sayamayız.

Tüm probiyotikler tıpkı etkiyi gösterir.

Yanlış. Her “probiyotik” mutlak probiyotik tesir göstermemektedir. Cinsler ortasındaki fizyolojik farklılıklar, sindirim kanalının mikrobiyal farklılığı, beslenme davranışı ve yaşadığı ortam farklılığından ötürü bir mikroorganizma bir çeşitte probiyotik tesir gösterirken öteki bir çeşitte birebir etkiyi göstermeyebilir.

Depresyon beyin değil bağırsak hastalığıdır.

Doğru. Memnunluk denilince aklımıza birinci gelen hormon serotonin. Serotonin unsurunun yaklaşık %95’i bağırsaklardaki probiyotikler, %5’ ini ise beyin yapıyor. Bağırsaklar tıpkı vakitte bağışıklık sisteminin en kıymetli organı. Yani bağışıklık sistemimizde münasebetiyle depresyonda düzeltmemiz gereken birinci ve temel şey beslenme. Beslenme direkt bağırsağımızı o da direkt mutluluğumuzu etkiliyor.

Anne sütü doğal olarak probiyotik özelliktedir, hasebiyle doğumdan itibaren probiyotikler kullanılabilir.

Doğru. Anne sütü doğal olarak probiyotik özelliktedir. Hasebiyle doğumdan itibaren probiyotikler kullanılabilir. Anne sütü alamayan bebekler için üretilen adapte edilmiş formül mamalarda bile probiyotikler kullanılmaktadır.

Başa dön tuşu