Ramazan Ayında Beslenme İle İlgili 10 Temel Öneri

1.İftara su, hurma, ılık çorba, cacık üzere hafif yemeklerle başlayın. Çabucak ana yemeğe geçmeyin, 20-30 dakika bekleyin.

2.İftardan 2-2,5 saat sonra 1 orta öğün yapın. Bu orta öğünde meyve, yoğurt, ceviz, fındık, badem üzere kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

3.Ramazan ayında çok şerbetli (baklava gibi) ve yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi, dondurma vb.) yahut meyve tatlılarını tercih ediniz ve tatlı tüketiminizi haftada 1-2 sefer ile sonlandırın.

4.İftarda sofranızda kesinlikle esmer tahıl eserleri, kuru baklagiller, zerzevat, salata üzere besinleri bulundurun.

5.Ramazan ayında çok yağlı ve kızartma yordamı pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama yahut buğulama yolları ile pişirilmiş yiyecekleri tercih etmek sizi mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlıktan koruyacaktır.

6.Ramazan ayında gün içinde ağır idmandan uzak durun. İftar sonrasında hafif, yürüyüş usulünde aktiviteler tercih edin.

7.Sahur öğününü katiyetle atlamayın.

8.Sahurda mideyi daha geç terk eden, kan şekerini çok süratli değiştirmeyecek besinler tercih edilmeli, bu nedenle sahurda kesinlikle süt, yoğurt, peynir ve yumurta üzere besinler bulunmalıdır.

9.Özellikle sahurda çok tuzlu yiyecekleri tüketmemeye ihtimam şovunuz. Tuzlu besinler susuzluğunuzu arttıracaktır.

10. Bir Ramazan klasiği olan pideyi iftarda tercih ediniz, sahurda tam buğday yahut çavdar ekmeği seçin. İftarda pide yerken 1 avuç içi büyüklüğündeki pidenin yaklaşık 70 kalori yani 1 dilim ekmek kalorisine eş kıymet olduğunu da unutmayın.

Başa dön tuşu