RAMAZAN BAYRAMINDA BESLENME ÖNERİLERİ;

Hayatımızın her periyodunda kâfi ve istikrarlı beslenme en kıymetli faktörlerden biridir. Ramazan ayı boyunca oruç tutan şahıslar; günlük öğün sayılarını azaltmaları ve beslenme tertiplerindeki değişiklikler nedeniyle, bayramda olağan beslenme tertibine geçtiklerinden ötürü ruhsal olarak fazla besin tüketimi eğilimine girmektedirler. Bayram sonrası çok yemek yeme ile ilgili sorunlar kaçınılmazdır. Bayramda bir anda çok yemek yemek, ağır hamur işleri, tatlıların çok tüketilmesi sindirim sistemimiz başta olmak üzere başka organlarımızda da çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır.

Bu nedenle şahısların bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat ederek şuurlu bir halde tüketim yapmaları gerekmektedir.

RAMAZAN BAYRAMINDA VE SONRASINDA NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR

 • Yaşamın her devrinde kâfi ve istikrarlı beslenme sıhhatin korunması içi temeldir. Bu sebeple dört besin kümesinde bulunan besinlerden 3 ana, 3 orta öğünde kâfi ve istikrarlı bir ölçüde alınmalıdır. Süt kümesinde yer alan süt,yoğurt ; Et kümesinde yer alan et,tavuk,balık,yumurta,peynir,Kurubaklagiller; Zerzevat ve meyve kümesi Tahıl kümesinde olan ekmek,bulgur, pirinç,makarna vb. besinlerin her öğünde kişinin tüketmesi gerektiği ölçülerde kâfi ölçülerde tüketilmesi önerilmektedir.
 • Ramazan ayının sonlanması ile bir arada tüketilecek besinlerin ölçüsünü ansızın arttırmayınız.Az ve sık beslenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 • Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalıdır. Kızartma,kavurma yolu ile pişirilen besinler tüketilmemelidir.
 • Besinler âlâ çiğnenmeli ve yavaş yavaş yenilmelidir.
 • Ramazan bayramı boyunca etrafın ısrarcı tavırlarına rağmen çok besin tüketiminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.
 • Özellikle bayramda tatlı tüketimi çok isteniyorsa ; Tatlı, çikolata, hamurlu,şerbetli tatlılar tüketmek yerine, tercihinizi sütlü tatlılar ve meyve salatası stilinde tatlılardan yana kullanabilirsiniz.
 • Ramazan ayı boyunca su ve sıvı tüketiminin azalmasından ötürü bedende oluşabilen sıvı kaybının yerine konması için günde ortalama 2-2,5 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak emeliyle öğünlerde ayran, az şekerli komposto üzere sıvı besinler eklenmelidir.
 • Yetişkin bireyler için günde 5 porsiyon sebze-meyve tüketimi olmalıdır. Ramazan ayı boyunca oruç tutma sebebiyle yaşanan kabızlık üzere sindirim sistemi rahatsızlıkların önlenmesinde yararı olacaktır. Sindirim sisteminin tertipli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif(posa) içeriği yüksek olan zerzevat, meyve ve kurubaklagiller tüketilmelidir.Lif (posa) içeriği yüksek bu besinler tıpkı vakitte kan şekerinin de süratle yükselmesini pürüzler.
 • Diyabet(şeker), kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon üzere kronik hastalığı olanların sürdürdükleri diyete bayram mühletince de ihtimam göstermeleri epeyce kıymetlidir.
 • Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastalarının gün uzunluğu çay kahve tüketimlerine dikkat etmeleri, günde 2 fincandan fazla kahve tüketmekten kaçınmaları ve bitki çayları tüketmeleri önerilmektedir.
 • Her gün tertipli yapılan fizikî aktivite, fizikî ve zihinsel sıhhati olumlu tarafta etkilemektedir. Oruç tutma nedeni ile yavaşlayan metabolizma suratının artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bayramda şeker ve şekerli eserleri çoka kaçmayacak ölçülerde almaya ve satın alırken Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan müsaadeli olmasına, son kullanma tarihinin geçmemiş ve ambalajının bozulmamış olmasına dikkat edilmelidir.
Başa dön tuşu