Ramazanda Beslenme

SAHUR VE İFTAR SAATLERİNE DİKKAT

Ramazan ayında oruç tutanlar için sağlıklı beslenme çok kıymetli. Olağanda sağlıklı beslenme kuralları içinde az az lakin sık sık beslenme olduğunu hepimiz biliyoruz.  Oruç tutanlar için bu tam olarak mümkün olmuyor. Mümkün olan en sık aralıkta beslenmek için sahuru en geç saatte iftarı ise en erken saatte yapmak gerekir. İftar vakti ise her şeyi bir anda yemek yerine birkaç saate yayarak yemekte yarar var. Bu hem kilo kaybı sağlayacak hem de hazımsızlık şikayetlerini ortadan kaldıracak.

SAHUR ÖNEMLİ

Her ne kadar iftar daha kıymetli üzere görünse de sahurun değeri daha büyük zira 17 saat sürecek açlık öncesi yenilecek öğün sahur. Sahurda bizi daha çok tok tutacak ve daha az susatacak besinler tüketmeliyiz. Sahur zeytinyağlı bir zerzevat yemeği yanına yoğurt ve çorba ya da protein yüklü bir kahvaltı olabilir. Kesinlikle yumurta, peynir, yoğurt içermeli. Bağışıklığımız için bir meyve ve yeniden tokluk için tam tahıllı ekmek tüketebiliriz. Zeytin, sucuk üzere tuz ölçüsü yüksek bizi susatacak yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çay kahve bizi susatabilir onun yerine ıhlamur ya da rezene içebiliriz. En erken sahurdan yarım saat sonra uyabiliriz.

İFTARA DİKKAT

İftarda kilo aldıracak ya da hazımsızlık yaratacak beslenme formundan uzak durmalıyız. İftarı 3 e bölerek yemek gerekir. Orucu çorba ve hurma ile açmak en doğrusudur. Bu formda düşen kan şekerimiz olağana çıkacak ve çok aç olma hissimiz yerini olağan bir açlığa bırakacak. Bu başlangıçtan sonra yemeğe biraz orta vermek sindirim için gereklidir. 10 ile 20 dk bir orta verilmesi önerilir. İftarın ikinci kısmında ana yemeğimiz, yoğurdumuz ve salatamız olmalı. Ana yemek olarak et, tavuk, balık, kuru baklagiller yada zerzevat yemekleri önerilir. Kızartmalardan mümkün olduğu kadar kaçınmamız lazım. Pişirme tekniği olarak haşlama, ızgara yada fırında pişirme tercih edile bilinir. İftarın son kısmını 2 saat sonraya bırakmak gerekir. Burada meyve yoğurt/süt ya da tatlı yemek istersek sütlü bir tatlı ekleyebiliriz.

SU İÇ HAREKETLİ OL

İftardan sahura kadar 1,5- 2 lt su ihmal etmeden içmemiz gerekir. Tekrar iftardan sonra en az 20-35 dk bir yürüyüşle kilo almanın ve şişkinlik, kabızlık yaşamanın önüne geçmemiz gerekir.  Her vakit her durumda sağlıklı beslenme öncelikleriniz ortasında olsun. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Başa dön tuşu