RAMAZANDA KİLO ALMAMAK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Ramazan ayında beslenme usulünün değişmesi ile kilo şikayetleri de artmaktadır.Uzun yaz saatleri ve açlık nedeniyle halsizlik ve buna bağlı olarak hareketsizlik bu şikayetlerin temel nedenini oluşturur.Oruç tutulan bir ay boyunca yapacağınız yanlış besin/beslenme seçimleri sağlıklı bireyler için bile önemli sıhhat sorunları için risk teşkil ederken bir taraftan da metabolizmanızın da yavaşlamasına neden olabiliyor.Oruç tutmanın asıl maksadı bedenimizin dinlenmesini sağlamak ve bunun yanında kendimize,nefsimize hakim olabilmektir.Uzun saatler aç kalıp,şahane bir biçimde hazırlanan iftar sofralarına oturduğumuzda hangi seçenekten başlayacağımıza bile birden fazla vakit karar veremeyiz,ağır yemekler,iftariyelikler,tatlılar ve bütün bunların sonrasında da mide ve kilo alma sorunları kaçınılmazdır.Kilo almadan sağlıklı bir ramazan geçirmek için uygulanması gereken en temel nokta ise kâfi ve istikrarlı beslenmektir.Orucumuzu 1-2 hurma ve su ile açabiliriz.Hurma ile oruç açmak,uzun açlık sonrasında kan şekerimizin dengelenmesini sağlar.Ayrıca içeriğindeki yüksek potasyum kas dinlenmesini sağlar.Daha sonra 1 kase unsuz ve kremasız bir çorba ile devam edersek midemizi zorlamamış oluruz.İçtiğimiz çorba tokluk hissi yaratır ve midemizi ana yemeğe hazırlar.Çorbadan sonra 10-15 dakika kadar bekleyip sonrasında yemeğimize devam etmemiz en uygunu olacaktır.

Genel Bilgiler;

1- Yetişkin bir insanın yaklaşık 2-2,5 litre su içmesi gerektiğinden sıvı alımına çok dikkat edilmelidir.

2- Uzun saatler beden susuz kaldığından ötürü elektrolit istikrarını sağlamak için iftar ile sahur ortasında maden suyu tüketimi faydalı olacaktır.

3- Kesinlikle sahura kalkılmalı ,sahura kalkmadan oruç tutmak hem metabolizmanızın yavaşlamasına hem de bir ekip sıhhat meselelerine yol açabilir.

4- Sahurda protein yüklü kahvaltı usulü beslenilmeli.Sahur öğünü,ağır ve yağlı yemeklerden oluşursa,gece metabolizma suratı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme suratı ve kilo alma riski artmaktadır.

5- Yemekleri süratli yemekten kaçınmalı,lokmalar yavaş yavaş ve uygunca çiğneyerek yutulmalıdır.

6- Ramazan ayında yemeklerin pişirme metotları de, en az ne tüketildiği kadar kıymetlidir.Özellikle ızgara,haşlama,buğulama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli,kızartılmış ve kavrulmuş besinlerden uzak durulmalıdır.

7- Tatlı tüketecekseniz,kalorisi azaltılmış tatlıları tercih etmeli.Yağlı ve şerbetli tatlılar yerine hoşaf, komposto yahut sütlü tatlı tüketimi daha sağlıklı olacaktır.

8- İftar sırasında yemekle birlikte çay ve kahve içmek yemekler ile birlikte alınan demir emilimini engellediğinden bu içecekleri yemekten 1-1,5 saat sonra içmenizde fayda var.

9-İftardan en az 1-1,5 saat sonra yürüyüş yapmaya itina gösterin.

10- Ramazan ayında beslenme şeklinin değişmesi ile birlikte sindirim sorunları de artabilir.Kabızlık sorunu ile karşılaşmamak için posadan güçlü meyve,sebze,kurubaklagiller,tam tahıllı eserler ve orta öğünlerde de kuru meyveler tercih edebilirsiniz.
 

ÖRNEK RAMAZAN MÖNÜSÜ;

SAHUR:

1 yumurta

1 dilim peynir

Domates,salatalık,yeşillik

2 dilim tahıllı ekmek

1 meyve

2 tam ceviz içi

İFTAR:
1-2 hurma

2-3 bardak su

1 kase unsuz/kremasız çorba

2 dilim tahıllı ekmek

1 porsiyon et yahut tavuklu zerzevat yemeği(ya da 1 porsiyon kurubaklagil yemeği+salata)(ya da 1 porsiyon balık+salata)

ARA ÖĞÜN 1

1-2 porsiyon taze meyve + 1 kase az yağlı yoğurt ya da2-3 adet kuru meyve + 1 bardak az yağlı sütya da 1 porsiyon sütlü tatlı (1 dilim güllaç ve ya 1-2 top dondurma gibi)

Başa dön tuşu