Ramazanda Metabolizma Hızlandırmanın 7 Altın Kuralı

  • EN AZ 2,5 LİTRE SU İÇİN

Ramazan ayında uzun mühlet susuz kalındığı ve sıcaklık artışı sebebiyle bedeninizin su muhtaçlığı artacaktır. İftarla sahur ortasında en az 2,5 litre su içmeye ihtimam gösterelim.

  • YÜKSEK TANSİYON SORUNUMUZ YOKSA GÜNDE 1 ADET MADEN SUYU İÇELİM.

Gün uzunluğu susuz kalıp, sıcak ve nemli havaya maruz kaldığım için su ve mineral kaybımız artacaktır. Mineral desteği için günde 1 adet maden suyu tüketmeye ihtimam gösterelim.

  • GÜN UZUNLUĞU ÇOK ACIKMAMAK İÇİN SAĞLIKLI SAHURLAR TERCİH EDİLMELİDİR.

Sahur yapmadan oruç tutmak açlık müddetini çok arttırır. Bunun sonucunda da kan şekerimiz düşer ve halsizlik yaşarız. Bu nedenle sahurda sağlıklı tercihler yapmak çok kıymetlidir. Sahurda süt, yoğurt, peynir ve yumurta tercih etmeye itina göstermek gerekir.

  • İFTARDA BİRİNCİ EVVEL 1 KEPÇE ÇORBA İÇMEK ÇOK DEĞERLİDİR.

İftarda çorbayla başlamak devamında az yağlı besinlerle ve bol salatayla devam etmek hem midenizi rahatlatacak hem de kilo almanızı engelleyecektir.

  • ÖĞÜNLERDE GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜK BESİNLER TERCİH EDİLMELİDİR.

Beyaz ekmek, pirinç pilavı üzere glisemik indeksi yüksek olan besinler yerine, güç veren fakat kan şekerini istikrarlı bir biçimde yükselten bulgur pilavı, kepekli ekmek yahut kepekli makarna üzere posalı besinler tercih edilmelidir. Yenildikten sonra açlık hissini tetikleyen karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

  • YEMEKLERİ SÜRATLİ YEMEKTEN KAÇINILMALIDIR.

Yemekleri süratli yemek süratli tokluk verip hem midenizi rahatsız eder hem de süratli acıkmanızı sağlar. Bu nedenle bilhassa iftarda yemekleri yavaş yemek gereklidir.

  • GÜNDE 45 DAKİKA YÜRÜYÜŞ YAPMAK DEĞERLİDİR.

Uzun müddet açlıkların akabinde yemek yemek midenize ve size hem fizikî hem de mental olarak yük verir. İftardan sonra yürüyüş yapmak hem kalori yakmanıza hem de yediklerinizi sindirmenize yardımcı olur.

Başa dön tuşu