Depresyon ve Beslenme Yaklaşımı

Depresyon, günlük hayatın koşuşturması , iş gerilimi, gelecek telaşları , yaşanan ani travmalar , sorunlar ile baş gösteren; kişinin ömür gücünde azalmaya neden olan, çaresizlik, özgüven kaybı , karamsarlık , uyku kalitesinde ve beslenmede bozukluk sonucu ortaya çıkan ruhsal bir bozukluktur.

Hayatı olumsuz etkileyen depresyon kişinin yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu da ortaya çıkar. Psikoterapi ve ilaç tedavisi dışında beslenme programında yapılacak değişiklikler tedavideki muvaffakiyet bahtını arttıracaktır. Beynimiz kâfi besin öğelerini alamadığında , bağırsak floramız bozulduğunda depresyon, yorgunluk , iştah düzeneğinde bozulmalar meydana gelir. Çok kilo alımı yahut kilo kaybı da görülebilir. Sağlıklı ve istikrarlı bir ruh hali için serotonin , dopamin ve norepinefrin üzere memnunluk hissi veren hormonların salınımı değerlidir. Bu hormonların sentezlenmesi sırasında ise besin öğelerinin çeşitliliği büyük değer taşır. Depresyona düzgün gelen , semptomları azaltan beslenme yaklaşımları ise şöyledir :

 • C vitamini ve B kümesi vitaminlerine dikkat ! Hudut sisteminde faal rol alan bu vitaminler , memnunluk hormonlarının salınımını da tesirler. Depresyonlu hastaları pek birçoklarında folik asit , B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği tespit edilmiştir. Bu nedenle bedene yetersiz gelmeleri halinde destek edilmeleri gerekmektedir .

 • D vitamini seviyesi düşük beşerler depresyona daha yatkındır . D vitamini eksikliği olan insanların güneş ışığından faydalanması ve gerekli durumlarda hekim teklifiyle D vitamini desteği kullanması kronik yorgunluğu ve gerilimi azaltır.

 • Selenyum , Çinko , Demir ve Magnezyum mineralleri de depresyon tedavisinde tesirlidir. Pek çok depresif hastada eksiklikleri tespit edildiğinden beslenme programınızda bu mineralleri içeren besinlerin olmasına özel gösterilmelidir.

 • Kefir , yoğurt üzere besinler magnezyum , kalsiyum ve bilhassa triptofan açısından varlıklı oldukları için, ayrıyeten bağırsak florasını düzenleyen probiyotik bakterileri içerdiğinden kesinlikle tüketilmelidir.

 • Omega 3 alımı serotonin ve dopamin hormonlarının salınımını olumlu tesirler ve depresyon tedavisinde epeyce aktiftir. Depresyon , Alzheimer , anksiyete üzere hastalıkların tedavisinde balık , ceviz , badem, keten tohumu üzere omega 3 bakımından güçlü besinler kullanılmalıdır .Trans yağ asitlerinden uzak durulmalıdır.

 • Serotonin ve melatonin salgısının üretilmesinde etkin rol oynayan triptofan aminoasidinin kâfi seviyede alımı depresyona ve uykusuzluğa yeterli gelir. Beden tarafından üretilemeyen triptofan , balık , hindi , tavuk eti, kırmızı et , yulaf , tam buğday üzere sağlıklı tahıllar ,kurubaklagiller , yağlı tohumlar , zerzevat ve meyveler, süt kümesi besinlerden karşılanabilir.

 • İnsülin direnci olan bireylerde magnezyum yetesizliği görülür ve bu da depresyon gelişimine neden olabilir. Bu nedenle nizamlı orta öğün alımı, glisemik indeksi düşük beslenmek , beyaz un ve kolay şekerden uzak durmak daha istikrarlı bir ruh hali sağlayacaktır.

 • Aşırı tatlandırıcı kullanımı triptofanın beyin hücresine girişini mahzurlar ve depresyona yer hazırlar.Tatlandırıcı kullanımında ve tatlandırıcılarla yapılan eserlerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

 • Sağlıklı karbonhidratlara önyargı duyulmamalıdır.Düşük karbonhidratlı diyetler B kümesi vitaminlerin azalmasına , serotonin düzeyinin düşmesine neden olur. Tam buğday , kepekli ekmek, ruşeym ,yulaf , bulgur üzere tahıllar beslenmenize dahil olmalıdır.

 • Çikolata her ne kadar triptofan içerse de,şeker oranı yüksekse yalnızca kilo artışı olarak geri döner. Ülkü porsiyonlarda bitter çikolata daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

 • Aşırı kahve, çay , asitli içecek ve alkol tüketimine dikkat edilmelidir. İçecek alternatifi olarak ılık süt , kefir , adaçayı , papatya çayı, melisa ve ıhlamur üzere bitki çayları tüketilmelidir.

 • Muz , avakado , yeşil yapraklı sebzeler , kabak çekirdeği, susam , kakao üzere magnezyum içeriği yüksek besinler beslenmenize yer edinmelidir.

 • Antioksidan kapasitesi yüksek ve C vitamini istikametinden güçlü portakal, mandalina,çilek ,maydanoz, roka, yaban mersini,biber üzere besinler tüketilmelidir .

 • Vücudun su oranı da his durumun düzenlenmesinde tesirlidir. Su oranı azalmış bireyler depresyona daha yatkındır. Bu nedenle günlük 2.5 – 3 litre su tüketimine dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu