RAMAZANDA SOFRALARIN MUHTEŞEM ÜÇLÜSÜ

Hepimizin beslenme alışkanlıkları ve tercih ettiğimiz besinler kimi periyotlarda değişiklik gösterir. Bu değişimi en çok gördüğümüz vakitlerden biri ise Ramazan ayıdır. Yaklaşık 17 saat süren açlıktan sonra herkesin hayali orucunu açtıktan sonra istediği yemeği yemek ve yemeğin akabinde hoş bir tatlı ile geceyi tatlandırmak. Ramazan ayında yemeğimizin yanında hurma ve ramazan pidesi yerini alırken güllaç ise yemekten sonra geceyi tatlandırma kısmında yerini alır…

Şüphesiz hepimiz için Ramazanda sofralarımızın mükemmel üçlüsü Ramazan Pidesi-Hurma-Güllaçtır.

RAMAZAN PİDESİ:

Ramazan ile bir arada özlenen koku ramazan pidesi kokusuna da kavuşuruz. Ramazan pidesinin yeri hepimiz için başkadır. Pekala, Ramazan pidesi metabolizmamızda ne üzere metabolik olaylara neden oluyor? Ne kadar tüketilmeli?

Ramazan pidesi beyaz undan yapılmaktadır ve glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerinde ani yükselmelere ve sonrasında ani düşüşler ile kan şekerinizde dalgalanmalara neden olabilir. Bu durum 17 saat oruç tuttuğumuz günlerde daha tehlikeli olmaktadır. Kan şekerimizde ki dalgalanmaların bize ziyanı nedir? Diye sorarsanız..Glisemik indeksi yüksek besinler tüketildiği vakit, pankreasımızda insülin hormonu olağandan daha fazla salgılanır. Yüksek oranda insülin salgısı ise kan şeker sıvısını arttırır ve sonucunda bedenin yağ depolamasına neden olur. Kandaki şekerin yükselmesi ile tatlı yeme isteği ve daha fazla yemek yeme isteği oluşur. Bunun sonucunda ise kilo alımı gözlenir. Ramazan pidesini katiyen tüketmemeli miyiz? Diye sorarsanız.. Yalnızca ramazan pidesi için değil her vakit ölçünün kıymetli olduğunu ve yasaksız beslenme ile her vakit her besinin tüketilebileceğini söyleyebilirim. Her vakit yapılan yanlış, ramazan pidesi ile doymaya çalışmaktır. Meğer ramazan pidesi yemeğimize eşlik eden bir besin olmalıdır. Aslında tam tahıllı ekmekleri yemiyordum beyaz ekmek yerine ramazan pidesi yiyorum tıpkı şey diye düşünenler varsa bu bahiste şöyle bir açıklama yapılması uygun olacaktır; Üzerinde susam olan ramazan pidesi olağan bir dilim ekmeğe nazaran daha yağlı ve münasebetiyle daha kalorilidir. Bu nedenle her akşam ramazan pidesi tercih edilmemelidir.

Hurma: Ramazan sofralarında yerini alan bir kıymet besin ise hurmadır. Gün uzunluğu midemiz boş olduğu için bir anda mide yorulmamalıdır. Yemeğe su ve hurma ile yavaş bir başlangıç yapmak daha sonra çorba ve ana yemek ile devam etmek değerlidir. Ramazanın vazgeçilmez meyvesi olan hurma yüksek lif, fosfor, magnezyum, A vitamini, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6, B9 üzere vitamin ve mineralleri içermektedir. Kalp-damar hastalıklarına karşı esirgeyici olan hurmayı gönül rahatlığıyla tüketebilirken yüksek şeker içerdiği için denetimli bir halde tüketmeniz epeyce kıymetlidir. Her 5 adet hurmayı bir porsiyon meyve olarak tüketebilirsiniz. Bu noktada kıymetli olan hurmaların boyutudur. Tercih ettiğiniz hurmanın cinsine nazaran bu sayı 3 hurmada olabilir.

Güllaç:Ramazan gecelerinin tatlısı ise güllaçtır. Güllaç yanlış bir tercih değildir. Her vakit yağlı ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesi istediğimiz bir durumdur. Güllaç yufkaları mısır nişastasından yapılmaktadır. Mısır nişastasının glisemik indeksi düşüktür. Tıpkı vakitte süt yani protein içeriği de tatlının kan şekerimizi yükseltmesini yavaşlatmaktadır. Bu nedenle güllaç şerbetli tatlılara nazaran yanlışsız bir tercihtir. Ama bu demek değildir ki sınırsız güllaç yeme hakkınız var.. 1 ince dilim güllaç yenildiği vakit yaklaşık olarak 250 kalori alınmaktadır. Daha az kalori almak istiyorum diyorsanız yarım yağlı süt ve az şeker ile yapmayı deneyebilirsiniz. Her vakit olduğu üzere tatlı yenildiği vakitte dengelemek ve neyin nasıl tüketileceğini bilmek kıymetlidir.

Hayırlı Ramazanlar..

Başa dön tuşu