Sağlık Bakan Yardımcısı Google’ye Başvurdu: İsmim iznim olmadan..

Anayasa Mahkemesinin ek ödeme iptal kararı ne anlama geliyor?

Anayasa Mahkemesinin ek ödeme iptal kararı ne anlama geliyor?

Covid-19 salgınıyla ilgili kamuoyunda büyük yankı uyandıracak iddiaları içeren bu makale, Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’nin ismide geçti. Ancak, Dr. Birinci, makaleye kendisinin izni olmadan isminin eklenmiş olduğunu söyleyerek yazarlar arasında yer almadığını açıkladı.

‘İSMİM MAKALEYE İZNİM OLMADAN DAHİL EDİLMİŞ’

Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Covid-19 ile ilgili dikkat çeken bir makaleyle gündemde. Ancak, Dr. Birinci, bu makalenin yazarlarından biri olarak gösterilmesini kabul etmeyerek, isminin habersizce bu makaleye eklenmiş olduğunu söyledi. Daha da ilginci, makaleyi ve bu konudaki haberleri erişime engelledi. 

Makale, 3 Haziran 2020 tarihinde uluslararası bir dergi olan “Journal of Population Therapeutics and Clinical Pharmacology”da (Toplum Tedavi Bilimi ve Klinik Farmakoloji Dergisi) yayımlandı. Ancak, bu makaleyle birlikte Covid-19’un bir ay boyunca kamuoyundan saklandığına dair çarpıcı iddialar gündeme geldi. İlginç olan ise, bu makalenin yazarlarından birinin Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci olduğuydu.

AKADEMİK’TEN DE KALDIRILMASINI İSTEDİ!

Bunun üzerine Dr. Birinci, makale ve bu konuyla ilgili haberlerin paylaşımlarını 2 Haziran 2023 tarihinde erişime engelledi. Ayrıca, ilgili makalenin Google Akademik’ten de kaldırılması için Eylül ayında Google’a başvuruda bulundu. Başvurusunda, isminin habersizce bu makaleye dahil edildiğini belirten Dr. Birinci, “Google Akademik’te indekslenen ‘Comparison of effectiveness of lincocin and azitro in treatment of covid-19’ başlıklı makalenin yazarları arasında benim ismim de yer alıyor. Ancak ismim, bu makaleye iznim olmadan dahil edilmiştir.” dedi.

Başa dön tuşu